Fotopasce si za pomerne krátku dobu svojej existencie vybojovali svoje miesto predovšetkým medzi poľovníkmi. Ide o neoceniteľných pomocníkov, ktorí nám ukážu, aká zver sa pohybuje na našom „lovnom mieste“ aj vtedy, keď my doma spíme. Pre začiatočníkov sme pripravili krátky článok, ktorý vám výber fotopasce uľahčí.

Výber fotopasce

Fotopasce slúžia dvom hlavným cieľom, ktorými sú monitorovanie zveri a ochrana majetku.

My sa budeme venovať fotopasciam určeným na monitorovanie zveri. Na trhu nájdete množstvo fotopascí v rôznych cenových kategóriách. Od ceny sa spravidla odvíja kvalita samotného zariadenia a snímkov, resp. videí, ktoré toto zariadenie robí. Treba však podotknúť, že na bežné monitorovanie pohybu zveri v revíri nepotrebujete fotopascu za stovky Eur.

Drahšie fotopasce ponúkajú doplnkové funkcie, akými sú napríklad:

  • Wifi – fotografie si môžete z fotopasce stiahnuť napríklad do mobilu, keď ste v jej blízkosti. Výhodou tejto funkcie je to, že nemusíte z fotopasce vyberať pamäťovú kartu (to využijete najmä pokiaľ fotopascu umiestnite do výšky alebo ťažkého terénu).
  • MMS/GPRS – fotografie chodia priamo na váš mobilný telefón ako MMS správy, alebo prostredníctvom e-mailu. Aby to bolo možné, je nutnosťou mobilný signál. To však už dnes na väčšine miest nie je problém. Pokiaľ sa pre túto funkciu rozhodnete, je dôležité dôkladné nastavenie fotopasce. 300 fotografií vtáčikov na krmovisku denne vám totiž môže zasiahnuť rozpočet aj rodinnú pohodu…

Pokiaľ sa ako väčšina ľudí rozhodnete pre klasiku, jednoducho si z času načas ku svojej fotopasci zájdete a vymeníte pamäťovú kartu za čistú (sú aj iné spôsoby ako si fotografie prezrieť, tento je však najpraktickejší). V pohodlí domova si následne na počítači alebo televízore pozriete, čo fotopasca ulovila. Na väčšine fotopascí sa dajú fotografie taktiež pozrieť aj priamo na integrovanom displeji, avšak v obmedzenej veľkosti a kvalite.

vyber fotopasce
Denný záber fotopasce – srnec na krmovisku (použitá fotopasca Welltar 7330 MC).

Kde kúpiť fotopascu?

Ak si myslíte, že správna odpoveď na túto otázku je „v najbližšom obchode s poľovníckymi potrebami“, nie je to celkom pravda. Dôvod je jednoduchý. Predavač v takomto obchode by mal byť odborníkom na všetok sortiment, ktorý predáva, avšak skutočnosť je taká, že často krát o fotopasci, ktorú chcete kúpiť nevie oveľa viac ako vy. Preto vám samozrejme „odborne poradí“ tú, ktorá mu za pultom leží najdlhšie, alebo tú, na ktorej má najväčší zisk. Odporúčame preto nakupovať fotopasce v špecializovaných obchodoch. Ich pracovníci vám často krát pomôžu vyriešiť problémy priamo v teréne pomocou telefónu.

vyber fotopasce
Nočný záber fotopasce – diviaky na krmovisku (použitá fotopasca Welltar 7330 MM 52° 3G).

Technické pojmy

Pre začiatočníkov považujeme za potrebné vysvetliť niekoľko pojmov, ktorých znalosť vám uľahčí výber fotopasce:

  • PIR čidlo – ide o čidlo, ktoré rozkáže fotopasci odfotiť snímku resp. nahrať video vtedy, keď zachytí pohyb. Podobne fungujú svietidlá na tzv. fotobunku. Dôležitá je pre vás najmä informácia, v akom uhle a na akú vzdialenosť vaša fotopasca reaguje.
  • Prísvit – prísvit sa používa pri fotkách za zhoršených svetelných podmienok alebo v úplnej tme. Poznáme dva druhy prísvitu:
    • 850 nm – viditeľný prísvit – väčšina ľudí si pod ním predstavú blesk fotoaparátu. To je samozrejme nezmyslel. Viditeľný prísvit v praxi znamená, že diódy na fotopasci pri fotografovaní bliknú na červeno. Toto svetlo je však viditeľné len vtedy, pokiaľ sa na fotopascu priamo pozeráte a zver nijako neruší. Je silnejší ako neviditeľný prísvit.
    • 940 nm – neviditeľný prísvit – nie je zaznamenateľný ľudským ani zvieracím okom. Nevýhodou oproti viditeľnému prísvitu je to, že má menší dosah.
  • Odozva – v jednoduchosti povedané, je to čas, za ktorý fotopasca vytvorí snímok po zachytení pohybu.
  • Rozlíšenie – 5, 8 alebo 12 Mpx? Čím viac megapixelov, tým má vaša fotografia väčšie rozlíšenie v pixeloch (lepšie detaily). To samozrejme zvyšuje aj veľkosť fotografie v megabajtoch (MB).

Akú fotopascu teda vybrať?

Ako ste z predošlých riadkov vyčítali, najdôležitejšími faktormi pri výbere fotopasce sú vaše nároky a rozpočet.

Pokiaľ nepotrebujete fotopascu MMS/GPRS veľmi dobre vám poslúži napríklad fotopasca Wachman Solar. Pokiaľ by ste mali záujem o fotopascu s funkciou MMS/GPRS, môžete si vybrať Welltar 7310 4G

Pre zaujímavosť, najpredávanejšia fotopasca na trhu Wachman King vás výjde menej okolo 75 EUR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno