Neobvykle teplé počasie posledných týždňov má za následok čoraz častejšie vychádzky do prírody. Na lúkach a v lese nás a našich štvornohých priateľov čakajú zákerné parazity – kliešte. Ich jarná aktivita vrcholí práve v apríli a máji. Kliešť je nebezpečný najmä vtedy, ak je infikovaný.

Kliešte – kde sa nachádzajú ohniská nákazy?

Infikované kliešte sa na Slovensku vyskytujú hlavne pozdĺž brehov rieky Váh. Toto veľké ohnisko sa tiahne skoro od prameňa až po jeho sútok s Dunajom. Kým v minulosti bol infikovanými kliešťami zamorený iba ľavý breh Váhu, v 70-tych rokoch minulého storočia sa nákaza rozšírila aj na pravý breh. Ďalšie ohniská nákazy sa nachádzajú na juhozápadnom Slovensku, v Nitrianskom kraji, prevažne v jeho južnejších okresoch.

Infikácia kliešťov sa však postupom času zaznamenáva aj v oblastiach, kde v minulosti nebola potvrdená – napr. vo vyšších zemepisných polohách nad 800 metrov nad morom.

| Prečítajte si: Ako vybrať kliešťa

Na Slovensku poznáme asi dvadsať rôznych druhov kliešťov. Niektoré sa zdržiavajú výlučne v brlohoch zvierat, alebo hniezdach vtákov, preto sa s nimi bežne nestretneme. Väčšia šanca je uvidieť kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus), pijaka lužného (Dermacentor reticulatus), pijaka stepného (Dermacentor marginatus) či kliešťa lužného (Haemaphysalis concinna).

Kliešť obyčajný – najväčšie riziko

MUDr. Mária Avdičová z Regionálneho útvaru verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici uvádza: „Riziko pre človeka predstavuje najmä kliešť obyčajný. V prírode sa vyskytuje po celý rok, aktivizuje sa pri teplotách okolo 5 – 10 °C . Infikovaný kliešť totiž môže prenášať kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu, anaplazmózu a ďalšie nákazlivé ochorenia. Tento článkonožec sa vyskytuje takmer všade a vďaka klimatickým zmenám sa šplhá stále vyššie. Darí sa mu v listnatých aj zmiešaných lesoch, parkoch, lesoparkoch, na cintorínoch, dokonca priamo v mestskej zeleni. Výnimkou sú len vysokohorské oblasti, obrábané polia a vodné plochy,“

Kliešť prelezie na človeku z porastu a usadí sa na miestach, kde je najjemnejšia koža. Následne spôsobí drobné poranenie a prisaje sa. V prvom momente človek necíti bolesť ani svrbenie, pretože kliešť miesto vpichu znecitlí obsahom štiav, ktoré vylúči.

Ako odstrániť kliešťa

Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoducho. Treba k tomu pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby.

Najlepší spôsob je uchopiť ho pinzetou čo najbližšie pri koži a kývavým spôsobom ho pomaly uvoľňovať (nekrútiť). Po odstránení kliešťa skontrolujeme, či nám v ranke nezostala jeho časť. Následne postihnuté miesto vydezinfikujeme, pričom najúčinnejší je jódový dezinfekčný prípravok, ktorý ničí vírusy a baktérie, ktorými môže byť kliešť infikovaný.

„Proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, máme v špecifickej prevencii k dispozícii len očkovaciu látku proti kliešťovej encefalitíde, Preventívne očkovanie sa využíva hlavne u profesionálne exponovaných osôb,“ zdôrazňuje MUDr. Avdičová.

Najoptimálnejším obdobím na zaočkovanie prvou z troch dávok očkovacej látky proti kliešťovej encefalitíde je koniec februára až začiatok marca. Očkovanie chráni človeka pred týmto pomerne vážnym ochorením tri až päť rokov a odporúča sa hlavne ľuďom, ktorý v prírode trávia viac času – lesným robotníkom, poľovníkom, turistom alebo rybárom.

Ako vybrať kliešťa

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno