Ďalekohľad roku 2013 pre pozorovanie vtákov

Pri testovaní veľkého množstva ďalekohľadov nebýva pravidlom, že  človek ostane skutočne veľmi pozitívne prekvapený hneď po otvorení krabice a vybratí ďalekohľadu z balenia. Výnimka potvrdzuje pravidlo a toto sa mi skutočne stalo pri vybalení ďalekohľadu Hawke Sapphire ED 8×42 (číslo modelu HA3767). Hlavným dôvodom je pravdepodobne impozantný dizajn a kvalitne spracované púzdro z pravej kože.

Prvý dojem bol naozaj príjemný,ale splní ďalekohľad aj naše ďalšie očakávania? Skúsme sa spolu pozrieť na kompletnú recenziu tohoto modelu a skúsenosti z jeho praktického testovania:

Hlavné črty

 • ED sklo-sklo s extra nízkou disperziou
 • Prizmy pokryté dielektrikom
 • Plné viacvrstvové pokrytie šošoviek
 • Voduodpudivý ochranný náter šošoviek objektívu
 • Telo ďalekohľadu zo zliatiny horčíka
 • Plne vodeodolný a plnený dusíkom
 • Kvalitne spracované púzdro z pravej kože
 • Veľmi široké zorné pole 142m na 1000m
 • Široký očný reliéf – 18mm

Telo ďalekohľadu

Dizajn

Ďalekohľad konštrukcie roof bol podľa výrobcu Hawke Sport Optics dizajnovaný s použitím tzv. „horného závesu tela“, ktoré sa v odbornej literatúre zvykne označovať aj ako „skutočné otvorené zavesenie“.

V skutočnosti sa v podstate jedná o klasický roof dizajn, ale čo určite zaregistrujete je, že na miesto klasického predĺženého spojovacieho mostíka tubusov s priebehom v takmer celej ich dĺžke, bol použitý krátky jednoduchý spojovací mostík umiestnený v strede- pozične oveľa bližšie k očniciam ďalekohľadu.

Aplikované riešenie s použitím kratšieho mostíka nielen zredukovalo celkovú hmotnosť ďalekohľadu, ale uvoľnilo priestor v objektívovej časti a vytvorilo miesto pre lepšie uchopenie ďalekohľadu, istejšie držanie a lepšiu stabilitu v prípade držania optiky pomocou jednej ruky.

Vonkajšie pokrytie

Celé telo ďalekohľadu okrem spojovacej mostíkovej časti je pokryté pogumovaním zelenej farby ( je dostupná aj čierna verzia modelu HA3765), ktoré je porovnateľne tenšie a tuhšie ako pri iných testovaných ďalekohľadoch. V tejto súvislosti možno predpokladať slabšiu ochranu osadenej vnútornej optiky a horšie uchopenie ako pri iných modeloch. Výrobca sa túto nevýhodu snažil eliminovať aplikáciou špecifických zdrsnení na bočných stranách ďalekohľadu pre jeho celkové lepšie uchopenie.

Spodná strana ďalekohľadu je navrhnutá s použitím špecifických vykrojení pre umiestnenie palcov pri držaní ďalekohľadu, ktoré vás automaticky navedú na správne uchopenie.Pri fixovaní ďalekohľadu s umiestnením palcov v určených pozíciách budete mať ďalekohľad naozaj perfektne vyvážený. Túto dizajnovú vychytávku oceníte hlavne pri dlhších pozorovaniach resp. pozorovaní dôležitých jemných detailov, keď je nutné udržať ďalekohľad veľmi stabilný.

Matné finišovanie povrchu v miestach, kde ďalekohľad nie je pokrytý ochrannou gumovou vrstvou ( na mostíku a očniciach) pomáha eliminovať nevyžiadané odrazy, ktoré by prípadne mohli vyplašiť pozorovanú zver a prezradiť polohu pozorovateľa.

Šošovky objektívu sú mierne odsadené od konca konštrukcie tela ďalekohľadu (cca. 8-9mm). Jedná sa o dizajnovú vychytávku, ktorú je potrebné oceniť nakoľko šošovky pri tomto osadení sú oveľa lepšie chránené pred poškriabaním a prípadným znečistením prachom a vlhkosťou v prípade, že nepoužívame krytky objektívou.

Ďalšou výhodou je eliminácia odrazu a nadmerného nežiadúceho presvetlenia-jedná sa o podobný princíp ako aplikujú profesionálni fotografi použitím filtrov a svetelnej clony.

Konštrukcia tela

Telo ďalekohľadov radu Hawke Sapphire ED je skonštruované zo zliatiny horčíka, jedná sa o pomerne finačne nákladný materiál, ale celkovo patrí medzi najľahšie, má lepšie pevnostné vlastnosti ako konštrukcie z hliníka alebo oveľa lacnejšie často využívané polyamidové (nylonové) konštrukcie.

Vodeodolnosť a odolnosť proti zahmlievaniu

Ako by ste v súčasnosti právom očakávali od ďalekohľadu v tejto triede model  Sapphire ED je úplne vodotesný, čo výrobca preukázal testom ponorenia do hĺbky 1,5 metra po dobu 3 minút. Súčasťou výrobného procesu je tzv. čistenie dusíkom čo v praxi znamená, že všetok vnútorný vzduch v ďalekohľade bol pri výrobe odstránený a nahradený dusíkom.

Táto úprava zabraňuje zahmlievaniu vnútorných optických plôch, ktoré by mohlo nastať pri bežných ďalekohľadoch napr. v prípade náhleho výkyvu teploty ako napr. keď vojdete do vyhriatej miestnosti z prechádzky v mrazivom ráne.

Ďalšou nespornou výhodou technológie zabraňujúcej roseniu optiky je prevencia potenciálnej korózie čo rapídne zvyšuje celkovú životnosť ďalekohľadu.

Očnice

Otočne  výsuvné očnice sú skonštruované z kovu s následným pokrytím tvrdenou gumou., Jedná sa bez pochyby o spoľahlivejšie riešenie ako pri očniciach vyrobených z tvrdeného plastu, ktoré sú bežné v týchto cenových kategóriách ďalekohľadov.

Pretože gumové pokrytie očníc je skutočne tvrdé, neumožňuje žiadne špeciálne tlmenie pri pritlačení ďalekohľadu k očiam pozorovateľa, ako ste možno boli zvyknutí u iných ďalekohľadov. Očnice sú však dostatočne veľké a dostatočne široké, s vonkajším priemerom 43mm a šírkou 6mm sme počas testovania ďalekohľadu neregistrovali žiadny problém čo sa týka ich použitia.

Otočný mechanizmus očníc taktiež fungoval hladko a plynule. Ďalekohľad Sapphire 8×42 disponuje pomerne širokým očnym reliéfom, s hodnotou očného reliéfu 18mm sa jedná o vhodný model aj pre užívateľov s okuliarmi, ktorí budú ďalekohľad využívať bez nutnosti vytočenia očníc. Na druhej strane očnice majú len jednu zaklikávaciu medzipolohu medzi nevytočenou a do plna vytočenou koncovou polohou, čo dáva používateľom menej flexibility pre ich nastavenie. Otočný mechanizmus očníc je však pomerne tuhý čo umožňuje možnosť vytočenia  očníc do akejkoľvek polohy bez nutnosti zakliknutia.

Medziočnicová vzdialenosť

Medziočnicovú vzdialenosť možno nastaviť rozovretím a zovretím stredného otočného pántu-minimálna vzdialenosť centrálnych bododv osí okuláru je 6cm, maximálna pri úplnom rozovretí 7,5cm.

Zaostrovanie

V porovnaní s kovovým telom očníc, je  plastové centrálne ostriace koliečko miernym sklamaním. Náš testovaný model mal tiež miernu vôľu na ostriacom koliečku a bolo potrebné vynaložiť pomerne veľkú silu pre jeho otočenie.

Za výhodu možno považovať, že ostriace koliečko je pekne dizajnované s veľkým priemerom (30mm), čo uľahčuje jeho dosah a jeho pogumovanie umocňuje ľahké nastavenie. Ostriace koliečko je osadené dostatočne vysoko nad vrchnou hranou línie okulárov, dosah naň je preto veľmi pohodlný aj pri plnom rozovretí ďalekohľadu. Túto vlastnosť oceníte hlavne v zime pri použití hrubých rukavíc a následnom pozorovaní.

Zaostrenie z najbližšieho možného bodu ostrenia do nekonečna vyžaduje cca. 1,5 otáčky, čo je priemer v tejto katregórii ďalekohľadov-často sa hýbeme od pol otáčky až po viac ako dve otáčky. Princíp ostrenia v tomto rozsahu zabezpečuje, že zaostrenie je rýchle, presné, jemné a pritom jednoduché.

Nastavenie dioptrie

Ako pri väčšine ďalekohľadov konštrukcie roof-nastavenie dioptrie umožňuje zohľadniť potenciálny rozdiel medzi očami pozorovateľa doladením zaostrenia na jednom oku trošku odlišne od druhého oka. Toto nastavenie býva obvykle umiestnené na pravom tubuse blízko očnice.

Nastavenie fungovalo bezchybne, pričom regulátor je dostatočne tuhý, aby nedošlo k náhodnému nevyžiadanému prestaveniu. Regulátor nemá žiadny zaklikávací mechanizmus, ktorý býva prednosťou ďalekohľadov vyššich cenových kategórií.

Odhliadnuc od znamienok + a – a neutrálnej šípky nie je na regulátore dioptrie žiadna stupnica, problémom preto môže byť zachovanie a zapamätanie si požadovaných nastavení. Riešením môže byť vyznačenie pomocnej risky v požadovanej polohe na tubuse pomocou noža  alebo pera. Táto pomocná riska môže byť veľmi užitočná pre rýchle správne nastavenie bez nutnosti ladenia a akejkoľvek dodatočnej korekcie.

Hmotnosť

Výrobcom deklarovaná hmotnosť je 730g, čo zaraďuje tento model zhruba do stredu hmotnostnej tabuľky ďalekohľadov v tejto rozmerovej kategórii:

 • Swarowski8.5×42 EL -819g
 • Leica 8×42 Ultravid HD-791g
 • Zeiss 8×42 Victory HT-785g
 • Vanguard 10×42 Endeavour ED-731g
 • Hawke Sapphire ED-730g
 • Vortex 8×42 Razor HD-686g
 • Vortex 8×42 Viper HD-686g
 • Celestron 8×42 Granite-680g
 • Vanguard 8×42 Spirit ED-641g

Určite v tomto bode stojí za zmienku,že je síce veľmi pekné a užívateľsky priaznivé mať ďalekohľad nízkej hmotnosti, na druhej strane takýto „ľahký“ ďalekohľad automaticky evokuje pocit nízkej cenovej kategórie, slabého vyváženia, lacných komponentov a nekvalitného materiálu.

Toto našťastie nie je prípad ďalekohľadu Hawke Sapphire ED, ako sme už spomenuli vyššie telo ďalekohľadu je tvorené vysokokvalitnou zliatinou horčíka, ktorá váži menej a pritom má vyššiu pevnosť ako hliníková konštrukcia.

Rozmery

S vytočením očníc a odstránenými  krytkami objektívu predstavuje celková dĺžka ďalekohľadu 14cm, čo je veľmi dobrý a kompaktný rozmer pre ďalekohľad tejto kategórie. Jedná sa o jeden z najkratších ďalekohľadov konfigurácie 8×42 dostupných na trhu.

Pri plnom vytočení očníc dosahuje celková dĺžka 14,5cm, pri otvorení osadených krytiek okuláru a vytočených očniciach 15,4cm čo sú stále veľmi priaznivé hodnoty pri porovnaní s inými ďalekohľadmi v tejto triede. Pri plnom rozovretí centrálneho otočného pántu predstavuje maximálna šírka ďalekohľadu 13cm s celkovou výškou 5,1cm. Úplne sklopený ďalekohľad na centrálnom pánte dosahuje v najširšom bode hodnotu 11,2cm pri výške 6,8cm. Hoci sú všetky rozmery ďalekohľadu takmer kompaktné, napriek tejto skutočnosti je ďalekohľad dobre vyvážený, s bezproblémovým dosahom na centrálne ostriace koliečko z akejkoľvek polohy.

Optika

Šošovky okuláru

Výrobca nikde neuvádza presný dizajn šošoviek okulárov resp. počet prvkov, z koľkých sa skladajú. Pri priamom meraní sme zistili priemer 23mm, čo znamená, že šošovky okuláru sú o trošku väčšie ako väčšina šošoviek u ďalekohľadov priemeru 42mm.

Šošovky objektívu

Ako už predznačuje názov ďalekohľadu Hawke Sapphire ED podstatným elementom použitým v šošovkách okuláru je ED sklo-sklo s extra nízkou disperziou.

Použitie ED skla umožnilo výrobcovi zvýšiť kontrolu a flexibilitu svetla prechádzajúceho šošovkami. V praxi to znamené, že všetko vchádzajúce svetlo rôznych vlnových dĺžok vychádza na druhej strane farebne synchronizované. Výsledným efektom je získaný obraz vyššej kvality bez resp. s minimálnou chromatickou odchýlkou, ktorá by sa prejavila farebným skreslením.  Hoci ED sklá a ich použitie je v poslednej dobe stále populárnejšie, ich použitie a výroba je stále pomerne finančne náročná vzhľadom na komplexnosť ich dizajnu. Tým pádom je použitie ED skiel obvykle viazané na optiku vyššej kategórie.

Ochranné pokrytie šošoviek

Hawke udáva pre Sapphire ED použitie šošoviek, ktoré sú plne viacvrstvovo pokryté, čo prakticky znamená, že všetky šošovky dostali počas výroby viacvrstvové pokrytie špeciálnou anitreflexnou vrstvou.

U ďalekohľadov nižších cenových kategórií býva antireflexné pokrytie aplikované často len v jednej vrstve resp. len na niektorých povrchoch osadených šošoviek.

Ochranné pokrytie hrá významnú úlohu v množstve svetla, ktoré prejde optickou sústavou až k oku pozorovateľa, pričo nedojde k jeho spätnému resp. stranovému odrazu. Výsledkom je jasnejší obraz vyššej kvality ako tomu býva u lacnejšej optiky s ochranným pokrytím nižšej kvality. Množstvo a kvalita antireflexných vrstiev býva často rozhodujúcim faktorom limitujúcim celkovú kvalitu ďalekohľadu.

Vodeodpudivé ochranné pokrytie

Firma Hawke Sport Optics taktiež pridala špeciálne vodu odpudivé pokrytie na vonkajšie povrchy šošoviek objektívu, ktoré im pravdepodobne dáva nádych červenej farby. Hlavným účelom aplikácie tejto ochrannej vrstvy je zabezpečiť, aby voda ľahko skĺzla po povrchu šošovky, čo oceníte pri pozorovaní vo vlhkom prostredí, v daždi a pod. Pridruženým efektom je skutočnosť, že na povrchu šošoviek objektívu nezostávajú stopy po kvapkách a stekaní vody, čo v praxi znamená jednoduchšie čistenie bez nutnosti drhnutia a potenciálneho poškodenia povrchu šošoviek.

Optické hranoly a ich korekčné pokrytie

Optické hranoly konštrukcie roof v ďalekohľade Sapphire ED sú vyrobené zo skla BaK-4, ktorého kvalita je oveľa vyššia ako u skla BK-7, často používaného v lacnejšej optike.

Dielektrické pokrytie priziem

Dizajn optických hranolov typu roof má  všeobecne jednu špecifickú chybu-jeden z povrchov hranolov nikdy neodrazí všetko prichádzajúce svetlo, tým pádom evidujeme určité svetelné straty. Riešením je aplikácia jednej resp. viacerých vrstiev vysoko odrazivého materiálu na špecifický povrch optického hranola.

Finančne najmenej náročnou možnosťou je aplikácia ochranného pokrytia hliníkom, ktorý má uvádzanú odrazivosť medzi 87% a 93%. Ďalšou, lepšou, ale samozrejme drahšou možnosťou je aplikácia tenkej striebornej vrstvy na povrch optického hranola ,čím získame odrazivosť medzi 95% a 98% . Jedná sa o najčastejšie aplikované riešenie pre optiku tejto cenovej kategórie.

Ako veľmi príjemné prekvapenie môže znieť zistenie, že Hawke Optics použil v prípade ďalekohľadu Sapphire 8×42 ED na optických hranoloch ochrannú vrstvu z dielektrika. Možnosť, ktorá býva aplikovaná len v top modeloch, oveľa vyšších cenových kategórií.

Uvádzaná hodnota odrazivosti pri ochranných pokrytiach z dielektrika je viac ako 99%, avšak musíme byť veľmi opatrnní pri chápaní označenia „prizmy pokryté dielektrikom“ nakoľko výrobca neuvádza počet vrstiev a uvedená hodnota môže byť aplikovateľná len pri viacnásobnom pokrytí podobne ako pri pokrytí povrchu šošoviek. Dosahovaná hodnota odrazivosti bude však aj pri jednej vrstve vyššia ako pri pokrytí striebrom, čo je pre ďalekohľad tejto cenovej kategórie výnimočný parameter.

Fázové korekčné pokrytie?

Firma Hawke neuvádza či na osadených prizmách aplikovali fázové korekčné pokrytie, ktoré v ďalekohľadoch konštrukcie roof eliminuje fázový posun spôsobujúci jemné straty ostrosti obrazu. Avšak v súvislosti s použitím optického skla prémiovej kvality a pokrytia priziem vrstvou dielektrika možno s určitosťou predpokladať, že fázové korekčné pokrytie bolo aplikované .

Optické parametre

Zorné pole (FOV)

Dosahované zorné pole modelu Sapphire 8×42 ED 142m na 1000m je skutočne veľmi široké. Zdanlivý zorný uhol pri tejto hodnote predstavuje 8.1°  a preto možno tento ďalekohľad s určitosťou zaradiť medzi širokouhlé ďalekohľady, ktorý ocenia najmä pozorovatelia vtákov, divej zvery, poľovníci a používatelia, ktorí potrebujú odsledovať rozľahlé plochy v krátkom časovom slede.

Najbližšie zaostrenie

Uvádzaná hodnota minimálnej vzdialenosti pre zaostrenie je 2m, pri fyzickom testovaní a meraní sme sa často dostali aj pod túto hodnotu, čo je skvelá správa pre pozorovateľov hmyzu, kvetov, motýľov, vážok a pod.

Očný reliéf

S hodnotu očného reliéfu 18mm možno ďalekohľad kategorizovať medzi modely so širokým očným reliéfom. Jedná sa určite o dobrú voľbu pre používateľov, ktorí sú nútení nosiť okuliare.

Kvalita obrazu

Pre zvýšenie objektivity, nakoľko sa jedná o veľmi subjektívny bod pre hodnotenie bol získaný obraz prostredníctvo ďalekohľadu Hawke Sapphire 8×42 ED porovnaný s iným ďalekohľadom veľmi podobnej konštrukcie a totožnej konfigurácie 8×42. Porovnávací test bol realizovaný za prirodzeného denného svetla a opätovne po západe slnka keď došlo k rapídnemu zhoršeniu celkových svetelných podmienok.

Kvalita obrazu & optický výkon za zhoršenej viditeľnosti

Ako logicky očakávame, kvalita obrazu a optický výkon za bežných svetelných podmienok bol štandardne veľmi dobrý a v podstate rovnaký tak u porovnávaného ďalekohľadu 8×42 strednej triedy ako aj u Sapphire 8×42 ED. Za zhoršených svetelných podmienok bol obraz získaný prostredníctvom Sapphire 8×42 mierne jasnejší. V porovnaní s ďalekohľadom 8×42 vyššej triedy však bol o trochu menej jasný, ale rozdiel nebol veľmi markantný.

Na základe realizovaného testu a porovnania môžem konštatovať a hodnotiť obraz ako veľmi dobrý, ale nie úplne excelentný resp. vysoko prekračujúci kvalitu obrazu ďalekohľadov v tejto cenovej triede.

Reprodukcia farieb a celkový kontrast

Celkový kontrast obrazu bol veľmi dobrý s dobrým pomerom a vyvážením hĺbky farieb.

Farby na prvý pohľad vyzerali prirodzene,ale boli trochu menej sýte ako farby v obraze získanom ďalekohľadom vyššej triedy. Opätovne treba pripomenúť, že aj toto hodnotenie je veľmi subjektívne a identifikovaný rozdiel nebol výrazný.

Hĺbka zobrazenia

Spôsob akým som testoval hĺbku zobrazenia bol nasledovný. Najskôr som ďalekohľad zaostril na sledovaný objekt a následne som postupne prenášal pozorovanie za tento objekt, bez zmeny nastavenia zaostrenia. Cieľom bolo určiť do akej diaľky bude pozorovanie možné bez zmeny zaostrenia. Sapphire bol v tomto ohľade úplne dokonalý a plne porovnateľný s ďalekohľadom vyššej triedy s konfiguráciou 8×42.

Lámanie farieb

Jednoduchou metódou pre overenie lomu farieb na hranách zobrazených objektov spôsobených chromatickou odchýlkou je zaostrenie na veľmi jasný alebo biely objekt v popredí pred tmavým pozadím alebo zamerať sa na hrany zobrazených tmavých objektov, ako napr. steny v popredí jasnej oblohy. Pri realizáciu testu som spozoroval veľmi mierne lámanie farieb na hranách. Lámanie farieb bolo skutočne minimálne, citeľné len pri vyslovenom zameraní sa na túto možnosť. V tomto zmysle možno ďalekohľad hodnotiť ako veľmi dobrý až excelentný.

Zjemnenie obrazu

Hranové zjemnenie obrazu na hranách zobrazených objektov bolo u modelu Sapphire minimálne, porovnateľné s podobným ďalekohľadom strednej triedy,ale výraznejšie oproti ďalekohľadu 8×42 vyššej triedy. Celkovo ho možno hodnotiť ako veľmi dobré a adekvátne tejto cenovej kategórii.

Záverom možno hodnotiť celkovú kvalitu obrazu dosahovanú ďalekohľadom Hawke Sapphire 8×42 ED ako veľmi dobrú. Nie je celkom porovnateľná s ďalekohľadmi vyššej rady, ale veľmi dobrá čo sa týka porovnateľných modelov rovnakej triedy.

Príslušenstvo & zmysel pre detail

Púzdro ďalekohľadu

Púzdro ďalekohľadu vyrobené z pravej kože, zabezpečuje svojím dizajnom a pevnostnými vlastnosťami dokonalú ochranu uloženej optiky a je oveľa lepšie ako väčšina mäkkých púzdier. Dizajn púzdra je aktuálny, určite nebude vyzerať nevhodne a staromódne aj pri použití ďalekohľadu pri špeciálnych príležitostiach ako sú napr. konské dostihy.

Vonkajší povrch púzdra z leštenej kože nielen dobre vyzerá,ale zároveň zabezpečuje adekvátnu ochranu ďalekohľadu pred dažďom, pri použití vo vlhkom prostredí a pod.

Viečko púzdra drží pevne na svojom mieste použitím magnetického klipu, ktorý uľahčuje jeho otvorenie a zatvorenie.Je oveľa praktickejšie ako použitie plastových praciek a oveľa tichšie ako uzatváranie systému Velcro, čo určite oceníte pri mnohých príležitostiach.

Ďalekohľad perfektne zapadne do vnútorného priestoru púzdra, ktoré má práve dostatok miesta pre ľahké vloženie a vybratie,ale zároveň eliminuje možné nežiadúce vypadnutie. Čo možno určite oceniť je možnosť uzatvorenia viečka púzdra aj pri plnom vytočení očníc, s použitím popruhu na krk, s otvorenými krytkami objektívou a osadenou pláštenkou. Možno to bude vyzerať ako maličkosť,ale práve toto je dôležitý detail, na ktorý zabúda väčšina výrobcov a pre používateľa môže byť naozaj otravné kompletne baliť a skladať ďalekohľad pri nutnosti jeho vloženia do púzdra.

Na zadnej strane púzdra ďalekohľadu je osadené pútko so slučkou pre jednoduchšie pripnutie na opasok. Na boku púzdra je všitých viacero kovových krúžkov pre možnosť pripnutia ďalších nevyhnutných komponentov. Jedinou malou chybičkou, ktorú púzdru môžeme vytknúť je chýbajúce vnútorné tapacírovanie. Tapacírovanie by určite zlepšilo jeho celkové užitkové vlastnosti,ale zároveň by zrejme nebolo možné dodržať klasický dizajn púzdra a vzhľadové vlastnosti sú niečo na čom si výrobca Hawke dal obzvlášť záležať.

Ďalšou malou chybičkou krásy sú chýbajúce akékoľvek dodatočné vrecká na púzdre ďalekohľadu, na ktoré je veľa užívateľov zvyknutá. Tieto vrecká obvykle slúžia na uloženie drobných vecí, ako handrička na čistenie optiky, kľúče od auta a pod.

Pre celkovú sumarizáciu možno konštatovať, že púzdro porovnateľnej kvality v súčasnej dobe nájdeme len u top ďalekohľadov  najvyšších tried. Hlavnou príčinou je, že púzdro je jeden z komponentov, na ktorých sa výrobca snaží uplatniť kompromis medzi celkovým optickým výkonom optiky a predajnou cenou. Nájsť takéto púzdro pri ďalekohľade strednej triedy je naozaj pôsobivé.

Popruh na krk

Hoci dodávaný popruh na krk celkom nekopíruje kvalitu dodaného púzdra, stále je oveľa lepší ako popruhy väčšiny ďalekohľadov v tejto triede. Popruh je veľmi dobre polstrovaný, hrúbka mäkkej vrstvy cca. 5mm a dostatočne široký  4,2 cm v jeho najširšom bode. Dizajn popruhu umožňuje ideálne rozloženie váhy vo väčšej oblasti, je dizajnovo tvarovaný ako zahnutý pre lepšie kopírovanie krku používateľa. Všetky uvedené vlastnosti robia z popruhu ideálny doplnok a ďalekohľad je s jeho použitím veľmi príjemný na nosenie.

Ako nedostatok popruhu možno označiť miesto zošitia polstrovanej časti s nylonovou, osobne oceňujem slučkové spojenie umožňujúce väčšiu slobodu a variabilitu pohybu pri priložení ďalekohľadu k očiam. Možno sa jedná o skutočne malý a nepodstatný detail, každopádne však stojí za zmienku.

Krytky šošoviek objektívu

Krytky šošoviek nielen dobre vyzerajú, ale aj plnohodnotne plnia svoj účel.Na rozdiel od väčšiny krytiek dizajnovaných s presahom hrany tubusov, krytky sú navhrnuté ako presne zapadajúce, čo zvyšuje ich estetické vlastnosti a bráni ich náhodnému vypadnutiu.

Krytky sú vyrobené z jemnej, flexibilnej gumy podobne ako u vačšiny iných ďalekohľadov. Na rozdiel od bežnej konštrukcie s osadením pomocou gumených krúžkov okolo tubusov použil výrobca osadenie do výklenku na spodnej strane tubusu pomocou klipu. Celý priestor tým pádom vyzerá menej preplnený, čo z estetického hľadiska zvyšuje dojem čistej línie ďalekohľadu.

Ako už bolo spomenuté , šošovky sú pomerne značne odsadené od okrajov tubusov, čo nielen zvyšuje ich celkovú ochranu,ale zároveň rapídne znižuje odlesk objektívu a možnosť prezradenia pozície pozorovateľa. Túto možnosť obzvlášť oceníte pri skrytom pozorovaní, stopovaní zvery a pod.

Ľahké osadenie krytiek zvyšuje ich účelnosť a pravidelnosť používania za účelom ochrany šošoviek. Samozrejme v prípade, že ich používateľ neplánuje používať, je ich možné ľahko demontovať a odložiť do púzdra.

Krytky očníc

Podobne ako krytky šošoviek sú krytky očníc vyrobené z jemného flexibilného gumeného materiálu, ktorý dokonale presahuje ich okraje  Krytkú sú spojené flexibilným premostením pre ľahšie osadenie, bez ohľadu na nastavenú medziočnicovú vzdialenosť. Samozrejmosťou je osadenie malého očka pre ich upevnenie k popruhu ďalekohľadu.

Handrička pre čistenie optiky

Ďalekohľad je štandardne dodávaný s čistiacou handričkou optimálnej kvality, ktorá postačuje na bežné základné čistenie. Pre kompletné čistenie je možno dobré zvážiť zakúpenie špeciálnej čistiacej sady pre čistenie optiky, aby sme predišli poškodenie šošoviek pri ich čistení.

Manuál a informácia o záruke

Manuál v podstate obsahuje len základné informácie ohľadne nastavenia ďalekohľadu, zaostrovania a správneho nastavenia optiky. Súčasťou dodávky je informačný letáčik ohľadom garantovanej 10 ročnej záruky výrobcu Hawke..

Adaptabilita na statív

Ako u väčšiny ďalekohľadov klasickej konštrukcie, krytka s logom na centrálnom pánte môže byť demontovaná a ďalekohľad môže byť následne priskrutkovaný na statív.

Záverečné zhrnutie

Silné stránky: Výnimočná šírka zorného poľa s vysokou kvalitou obrazu a minimálnym hranovým skreslením. Použitie vysoko kvalitných optických komponentov v kombinácii s dokonalým ochranným pokrytím zaručuje čistý, jasný a vysoko kvalitný obraz. Veľmi dobre riešený spôsob zaostrenia a široký očný reliéf robí z ďalekohľadu ideálny model aj pre používateľov s okuliarmi.

Prvotriedna kvalita ochranného púzdra-samozrejme zvolený štýl a dizajn sa nemusí hodiť každému. Nepopierateľnou skutočnosťou je použitie prvotriednych materiálov.Zmysel pre detail potvrdzuje spôsob osadenia krytiek šošoviek okulárov.

Slabé stránky: Pri zohľadnení cenovej kategórie ďalekohľadu nie je veľmi čo kritizovať, ako slabé miesto možno označiť pomerne veľkú vôľu zaostrovacieho koliečka,ale nejedná sa o žiadnu závažnú chybu.

Ideálne použitie: Veľmi široké zorné pole v kombinácii s jasným, čistým a vysoko kvalitným obrazom pri zachovaní kompaktných rozmerov a pomerne nízkej hmotnosti predurčuje tento model skutočne na široké spektrum aktivít. Jedná sa o perfektný ďalekohľad strednej triedy pre sledovanie vtákov a divej zvery. Vlastnosti ako pevnosť, vodeodolnosť, limitovaný odraz šošoviek objektívu z neho robia ideálny poľovnícky ďalekohľad obzvlášť pre použitie na odsledovanie veľkej plochy v krátkom časovom slede, kde je široké zorné pole obrovskou výhodou.

Dobrá investícia?
Celkom určite!

Záverom možno konštatovať:Ako sme boli na začiatku ohúrení prvým dojmom z púzdra, ďalekohľad nás ani pri následnej detailnej analýze a praktickom odskúšaní nikdy nesklamal.Jedná sa špičkový ďalekohľad strednej triedy, ktorého kúpou určite neurobíte žiadnu chybu.

Technická špecifikácia a vlastnosti

 • Rozmery: Ďalekohľad klasickej konštrukcie
 • Typ priziem: Roof
 • Zväčšenie: 8x
 • Priemer šošoviek objektívu: 42mm
 • Vodeodolnosť: Áno
 • Odolnosť proti zahmlievaniu: Áno
 • Výstupná pupila: 5.3
 • Stmievací faktor: 18.33
 • Očný reliéf:18mm
 • Minimálna medziočnicová vzdialenosť:6cm
 • Maximálna medziočnicová vzdialenosť:7.5cm
 • Najbližšie zaostrenie: 2m
 • Hmotnosť: 729g
 • Dĺžka: 14cm
 • Výška: 5.1cm
 • Šírka: 13cm
 • Priemer očnice: 43mm
 • Priemer šošovky okuláru:23mm
 • Priemer koliečka zaostrenia:30mm
 • Zdanlivé zorný uhol:64.8 °
 • Skutočný zorný uhol: 8.1 °
 • Zorné pole rozsah: 142m na 1,000 metrov
 • Stabilizácia obrazu: Nie
 • Optické sklo s nízkou disperziou (ED): Áno
 • Pokrytie šošoviek: Plné viacvrstvové pokrytie
 • Pokrytie priziem: Dielektrikum
 • Uspôsobenie na statív: Áno
 • Auto Focus: Nie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno