Fotopasca je digitálny fotoaparát určený na vonkajšie použitie. Fotopasce nie sú v prevádzke non-stop ale spúšťajú sa na pohyb, pokiaľ sa v ich zornom poli niečo pohne spravia fotku alebo video (podľa nastavenia)

MMS fotopasce vám práve vytvorené snímky pošlú na mobil alebo e-mail, preto sú veľmi využívané aj na ochranu majetku, medzi ďalšie výhody fotopascí patrí vodeodolnosť, odolnosť voči mrazom, na svoju prevádzku nepotrebujú napojenie na elektrickú sieť a v neposlednom rade sú cenovo dostupné.

Fotopasce majú samozrejme množstvo rôznych nastavení ako napríklad TIMELAPS/sekvenčné snímanie, vypnutie fotopasce na určitú dobu a dokonca možnosť zaslať fotopasci určitý príkaz mobilom napríklad aby spravila snímku práve teraz aj bez pohybu.

Fotopasca sa upína pomocou popruhu alebo sa môže jednoducho položiť, k fotopasciam je dodávaný slovenský alebo český návod na použitie a niektoré majú dokonca slovenské menu.

Na čo je fotopasca?

Fotopasce sa najčastejšie používajú na monitorovanie zveri a na ochranu majetku, medzi našimi pravidelnými odberateľmi by ste našli stovky firiem, miest a obcí, ochranárov, poľovníkov, včelárov ale najmä tisíce bežných ľudí, ktorí potrebujú strážiť svoj majetok.

Ako vybrať fotopascu

Sledovacie kamery – fotopasce

Čo sú fotopasce a ako fungujú?

 

Fotopasce sú najprevratnejším pokrokom v kamerovej technológii súčasnej doby. Väčšina štandardných kamier pre svoju činnosť vyžaduje obsluhu operátora,alebo sieťové napájanie,avšak fotopasce sú robustné,vodeodolné, vybavené vlastným zdrojom,zároveň sú bezobslužné a popri tom schopné nahrávať do svojej internej pamäte videá a fotografie počas dňa a noci. Môžu byť priviazané na strome,upevnené na stĺpe alebo podstavci a dokážu nahrávať každý pohyb počas 24 hodín 7 dní v týždni bez prestávky po dobu mnoho týždňov. Vzhľadom na rôzne spôsoby využitia sa stávajú čoraz populárnejšie.

Sledovacie kamery alebo fotopasce?

Sledovacie kamery, fotopasce, kamery so vzdialeným prístupom, digitálne prieskumné kamery alebo akýkoľvek iné označenie pre tento subjekt použijeme sú denne využívané širokým spektrom profesií od filmárov divokej prírody, vedcov a výskumníkov, poľovníkov až po bezpečnostných expertov. Vysoká kvalita v kombinácii s finančne nenáročnou technológiou nám dovoľuje nahliadnuť do skrytých zákutí nám bežne neviditeľného sveta.

Ako vyzerajú a z čoho pozostávajú?

Fotopasce obvykle pozostávajú z malej vodeodolnej krabičky s šošovkami v maskovanom prevedení.Pracujú na podobnom princípe ako digitálne fotoaparáty ale s pridanými funkciami ako sú detektor pohybu, nočné videnie, nahrávanie v určenom časovom okamihu. Všetky kontrólne a nastavovacie prvky sú lokalizované vo vnútri vodeodolnej krabičky a bezpečne uzatvorené osadenými masívnymi klipsňami. V bežnej prevádzake sú napájané vlastnou internou batériou a zaznamenaný obsah je uložený na vymeniteľnej pamäťovej karte.

Najpredávanejšie fotopasce

1. Wachman King

2. Welltar 7310 4G

3. Wachman Solar

Na akom princípe fungujú?

Základným princípom akejkoľvek sledovacej kamery alebo fotopasce je možnosť umiestnenia na špecifickom odľahlom mieste s prítomnou funkciou spustenia nahrávaniav v prípade zaznamenania akéhokoľvek pohybu. Následne máte možnosť prezretia získaných záznamov v neskoršom časovom intervale. Všetko čo musíte urobiť pri inštalácii je otvoriť samotné telo fotopasce,nastaviť ovládanie pomocou tlačítok vo vnútri, uzatvoriť telo fotopasce, umiestniť a priviazať na určené miesto napr. strom. U vačšiny fotopascí základné nastavenie naozaj nie je komplikované. Základné možnosti nastavenia predstavujú:

• Typ nahrávania-videá resp. statické snímky

Vačšina fotopascí je vybavená možnosťou nahrávania vysoko kvalitných videí alebo statických snímok. Tieto obvykle majú taktiež dodatočné možnosti nastavenia veľkosti a kvality snímok,ktoré môžu byť optimálne prispôsobené pre dosahovanie čo najlepších výsledkov. Videá obvykle zaberajú oveľa viac pamäti ako statické snímky.

• Dĺžka, veľkosť a kvalita nahrávania

Vzhľadom na vybranú možnosť nahrávania videí alebo statických snímok máte následne možnosť výberu ďalších možností. Videá-veľkosť, kvalita a dĺžka. Fotografie-veľkosť a kvalita.

 

• Citlivosť

Súčasťou vačšiny fotopascí je senzor pohybu. Citlivosť tohoto senzora môže byť nastavená vzhľadom na objekt snímania a umiestnenie. Niekedy je snímanie ovplyvnené veľkým rozsahom pohybov- napr. pohyb konárikov kríkov vo vetre. Fotopasca taktiež ponúka možnosť nastavenia citlivosti senzora pohybu,aby nezaznamenával príležitostné pohyby a spustil záznam len v prípade zaznamenaných pohybov objemovo rozmernejších objektov.

 

Potom ako je fotopasca nastavená, jediné čo musíte urobiť je ponechať ju na vybranom mieste a vrátiť sa v prípade záujmu o prezretie získaných záznamov. Väčšina fotopascí funguje tak počas dňa, ako aj počas noci, kontinuálne snímajúc akýkoľvek pohyb. Niektoré fotopasce počas noci využívajú prídavný blesk pre presvetlenie snímaného priestoru. Samozrejme obvykle sa jedná o infra-červený prídavný blesk,aby nedošlo k žiadnemu rušeniu snímaného objektu. Kedykoľek je následne zaznamenaný akýkoľvek pohyb, fotopasca vzhľadom na uložené nastavenia spúšťa nahrávanie s uložením záznamu na pamäťové médium. Niektoré kamery majú veľmi rýchle reakčné časy,avšak u niektorých funguje snímanie videa skôr na časovom oneskorení ako na spustení samotným pohybom.

 

Typy fotopascí

Existuje veľa typov sledovacích kamier a fotopascí v závislosti od požadovaných funkcí. Veľkým rozdielom je pamäťové médium-či sa jedná o kartu s digitálnym uložením záznamu,alebo 35mm film. Infra nočný prísvit alebo snímanie v noci pomocou prídavného blesku. Tiché fotopasce alebo vrátane záznamu zvuku. Zo všetkých uvedených možností najčastejšími sú 2MP fotopasce alebo fotopasce s vyšším rozlíšením s infra nočným prísvitom.

 

Trochu z histórie

Od počiatku až do doby vynájdenia súčasných zariadení, priekopníci fotografie hľadali možnosti získavania snímkov počas ich osobnej neprítomnosti. V roku 1906 bola použitá prvá kamera s takýmto špecifickým typom záznamu. Jednalo sa o kameru pripojenú na spúšťacie lanko. V prípade že zviera prešlo spúšťacím lankom, došlo k aktivácii záznamu a bola zaznamenaná jeho fotografia bez nutnej prítomnosti fotografa. Od tých čias základný princíp ostal síce ten istý,ale pokročilejšia technológia umožnila zmenšenie rozmerov, viac funkcií a vačšiu dostupnosť pre širokú verejnosť.

 

Široké uplatnenie tohoto užitočného zariadenia

Fotopasce sú prednostne určené k sledovaniu a monitorovaniu divo žijúcej zveri. Sú neoceniteľné v prípade umiestnenia na vzdialenom mieste za účelom sledovania divo žijúcej zveri na tomto stanovišti. Je prekvapujúce čo všetko pomocou nich môžete zachytiť a koľko veľa divo žijúcich zvierat žije v sledovaných lokalitách. V púosledných rokoch boli fotopasce využité pri monitorovaní ohrozených druhov zvierat vo vzdialených lokalitách. V poslednom čase Gordon Buchanan spolu s ďalšími výskumníkmi používa fotopasce na sledovanie vzácnych tigrov v odľahlých lesoch Bhutánu v diele „Stratená zem tigra“. Jedná sa o významnú súčasť prebiehajúceho výskumu zachovania vzácnych živočíšnych druhov vo svete. Fotopasce možno taktiež úspešne použiť na bezpečnostné účely. Jedná sa o vhodné zariadenie za účelom:

• Stály dohľad budov-nehnuteľnosti,záhradné kamery a fotopasce,garáže

• Sledovanie pozemkov-výpustné sklopné kamery,kamery a fotopasce pre monitorovanie priestupkov

• Domáci dohľad-fotopasce pre susedské spolunažívanie,monitorovanie prip. Vandalizmu

• Fotopasce pre sledovanie divo žijúcich zvierat a suvisiacej kriminality-monitorovanie pytliactva,rušenia zvierat a pod.

• Dohľad nad dobytkom-krádeže a pod.

• Priemyselný dohľad a sledovanie strojných zariadení

 

Fotopasce sú ideálnym darčekom pre každého

Predstavte si ten skvelý pocit nastavenia Vašej vlastnej fotopasce a Vašu zvedavosť pri Vašom ďalšom príchode pri prezerení získaného záznamu z predošlého dňa. Fotopasce sú vo svojej podstate veľmi ľahko ovládateľné, intuitívne nastaviteľné a preto sú ideálnym darčekom pre tak mladú ako aj staršiu generáciu.

Viac o fotopasciach na https://cs.wikipedia.org/wiki/Fotografická_past

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno