Aj keď čelové svietidlá – čelovky sa tešia čoraz väčšej obľube – batériové svietidlá, klasické baterky do ruky, zostávajú vždy dobrou voľbou pre ľudí, ktorí potrebujú mať:

 • Kedykoľvek poruke silné batériové svietidlo
 • Obratnosť a presnosť pri ovládaní svetla
 • Schopnosť nastaviť lúč svetla na žiadané miesto
 • Svetlo na signalizáciu

Pokrok dosiahnutý v technológii LED (svetelných diód) a výkonnosť batérií viedli k výrobe svietidiel, ktoré sú rozmerovo menšie, s jasnejším a svetlejším lúčom ako tie, ktoré sa vyrábali pred niekoľkými rokmi.

Aké je najvhodnejšie LED svietidlo pre Vás?

Znalosť pojmov pri výbere svietidla je kľúčová.

Dôležité vlastnosti na porovnanie pri výbere baterky sú:

 • Svetelný výkon
 • Typ batérií a ich výdrž – prevádzkový čas
 • Veľkosť a celková hmotnosť svietidla s batériami

Ceny rozmerovo rovnako veľkých svietidiel sa pohybujú od cca 15€ do viac ako 200€. V čom spočívajú také cenové rozdiely? Jasnosť svetelného lúča je najdôležitejším rozdielom. Drahšie svietidlá dosahujú túto jasnosť vďaka použitiu vyspelých technológií pri výrobe žiarovky, batérií a el. obvodov. Nabíjateľné batérie tiež zvyšujú výrobné náklady, rovnako ako i iné vlastnosti svietidiel, napr. odolnosť proti nárazu a vode, efektivite pri odvádzaní tepla z povrchu baterky a viac režimov svietenia.

Pri osobnom nákupe svietidla sa zamerajte na nasledovné veci:

 • Ako sa zapína a vypína svetlo? Mohlo by byť svietidlo aj náhodne zapnuté vo vnútri batohu, alebo inej batožine? Alebo ak ho plánujete používať aj v chladných dňoch, či a ako ľahko ho dokážete zapnúť a vypnúť aj s oblečenými rukavicami?
 • Či je dostatočne robustné (alebo naopak ľahké) pre Vaše potreby?
 • Ako sa Vám drží v ruke?
 • Či je pri výmene batérií potrebný nejaký nástroj?

Výkon svietidla

Normy ANSI FL1 pre batériové svietidlá, ktoré sú platné od roku 2009 zabezpečujú, že všetky modely a druhy svietidiel sú testované a hodnotené rovnakým spôsobom. Dodržiavanie týchto noriem je však dobrovoľné a výrobcovia vykonávajú svoje vlastné testy. Ale väčšina popredných výrobcov (ako napr. Fenix, Inova, MagLite, Princeton Tec) testujú svoje produkty podľa tejto normy a následne uvádzajú nasledovné údaje o výkonnosti svietidla:

Svetelný výstup

Jednotkou je lumen. Meria sa miera intenzity svetelného toku vychádzajúceho z baterky pri najvyššom nastavení jasu s použitím nových batérií. Môže sa jednotlivo udávať pri rôznych režimoch svetla. Tento parameter je skvelým nástrojom na porovnávane jasu medzi svietidlami. Ale účinnosť svetelného toku ovplyvňuje aj intenzita jeho lúča, jeho dosah a typ pri rôznom použití svietidla. Výkon svetla sa môže pohybovať od skromných 20 lumenov (skvelé pre čítanie knihy) až po terén spaľujúcich 3500 lumenov.

Dosah svetelného lúča

Jednotkou je meter. Meria sa vzdialenosť ako ďaleko dokáže svetlo dosvietiť až kým sa jeho jas zníži na ekvivalent osvetlenie za splnu mesiaca. Osvetlenie za splnu mesiaca sa považuje za bezpečné  a dostatočné pre pohyb vonku. Táto vzdialenosť je variabilná podľa zvoleného režimu jasu.

 Prevádzkový čas

Meria sa v hodinách. Je to doba, ako dlho trvá, kým výkon svetla klesne na 10% menovitého výkonu pri použití nových batérií. Dosiahnutý čas sa zaokrúhľuje na najbližšiu štvrťhodinu. Výkon svetelného toku sa môže znižovať postupne v priebehu času alebo do značnej miery zostáva konštantný a potom sa náhle zníži. Prevádzkový čas sa bežne uvádza jednotlivo pri každom režime svetla. Grafické zobrazenie tohto parametra, ak je k dispozícii, poskytuje najlepší obraz o výkonnosti svetelného toku v priebehu času.

Odolnosť proti nárazu

Jednotkou je meter. Svietidlo sa testuje tak, že sa z označenej výšky 6x pustí na betón a po vykonaní testu nesmie byť poškodené. Tento test má za úlohu zistiť, či svietidlo zostane funkčné aj po náhodnom padnutí na zem. Netestuje sa prehriatie svietidla, zaťaženiu ťažkým predmetom alebo náraz o iný predmet.

 Odolnosť proti vode

Je meraná pomocou systému IPX. Tento parameter je dôležitý pri používaní svietila aj v daždi, alebo pri vode. Používajú sa tri označenia:

IPX4 označuje stupeň odolnosti svietidla voči striekajúcej vode z každého uhla, a to i po uskutočnení nárazovej skúšky.

Tento piktogram indikuje ponorenie svietidla do vody po vykonaní nárazovej skúšky.

IPX7 – dočasné ponorenie svietidla v hĺbke 1m po dobu 30min.

IPX8– ponorenie svietidla v označenej hĺbke po dobu 4 hod.

Ďalšie vlastnosti a funkcie svietidiel

Niektoré alebo aj všetky nasledovné parametre sú tiež dôležité pre správny výber svietidla:

Typ žiarovky

Pokrok v LED technológii spôsobil, že všetky iné typy žiaroviek sú takmer zastarané. Napr. kryptónové žiarovky sa ešte stále používajú v niektorých svietidlách, ale je len ťažko porazia energetickú účinnosť, prevádzkový čas, odolnosť proti nárazu a hlavne možnosti jasu LED svietidiel.

Typ svetelného lúča

Reflektor objektívu, do ktorého je vsadená žiarovka, výrazne ovplyvňuje rozptýlenie svetelného lúča. Používajú s tri typy:

Záplavový (alebo pevný): Jednotný široký lúč svetla. Vhodný je pre všeobecné používanie pri táborení alebo pri chôdzi.

Bodový (alebo zaostrený): jednotný lúč svetla, ktorý je zhustený do reflektora a preniká do veľkej vzdialenosti. Vhodný je pre vyhľadávanie trasy alebo iné rýchle aktivity.

Nastaviteľný: šírka svetelného lúča je nastaviteľná od širokého záplavového lúča až do úzkeho zaostreného lúča alebo akéhokoľvek bodu medzi nimi. To znamená napríklad, že horolezec hľadajúci ďalší úchyt bude používať bodový lúč a pri študovaní mapy bude používať záplavový lúč.

Regulovaný výkon svetelného toku

Svietidlá s regulovaným výkonom udržiavajú stálu a najvyššiu úroveň jasu počas životného cyklu väčšiny batérií. Avšak pred ich úplným vybitím sa svetelný výkon prudko a výrazne zníži.

Pri svietidlách s neregulovaným výkonom sa úroveň jasu svetelného lúča znižuje postupne ako klesá kapacita batérií až po dosiahnutie nulovej hodnoty.

Typ batérie

Typ a cenová dostupnosť náhradných batérií je často hlavným faktorom pri výbere svietidla.

Jednorazové batérie: Najčastejšia používaná veľkosť batérií je AAA alebo AA pretože sú cenovo dostupné. Batérie CR123A sa tiež bežne používajú v svietidlách, ale sú drahšie a menej  dostupné. Ich výhodou je vyšší výstupný výkon, menší rozmer aj hmotnosť, čo umožňuje praktickejšie svietidlo v menšom a ľahšom tubuse. Svietidlá používajúce batérie typu D sú tiež stále k dispozícii, ale len ak by ste potrebovali nástroj na osobnú obranu alebo svietidlo, ktoré sa Vám nestratí vo vrecku.

Nabíjateľné batérie: Vstavané lítium-iónové batérie je možné znovu nabiť aj cez USB pripojenie z počítača, AC alebo DC adaptéra alebo pomocou solárneho panelu. Vyššie prvotné náklady sa vykompenzujú nízkymi prevádzkovými nákladmi, bez potreby opakovaného nákupu batérií a následnou produkciou množstva odpadu.

Obnoviteľné zdroje: Svietidlá so zabudovaným akumulátorom nabíjané ručnou kľukou alebo solárnym panelom sú ideálne pre používanie v mimoriadnych život ohrozujúcich situáciách.

Upozornenie: Používanie lítiových alebo lítium-iónových batérie bez odporúčania výrobcu môže viesť až ku poškodeniu svietidla.

Režimy jasu svetelného toku

Pre všeobecné použitie svietidla postačuje i jeden režim. Niektoré modely ponúkajú 2 alebo i viac režimov, ako napr. nízka, stredná, vysoká a ešte silnejšia. Zriedka použijete viac ako jeden režim, ale možnosť použiť extra silný lúč je lákavé. Čím jasnejší je lúč svetla, tým kratší je prevádzkový čas batérií. Niektoré modely môžu ponúkať špeciálne režimy, ako napríklad stroboskop alebo funkciu SOS. Používateľom programovateľné režimy alebo sekvenčné režimy sú tiež v ponuke. Môže to byť funkcia, ktorá je integrovaná do svietidla alebo sa nastavuje softvérom a inštaluje sa do svietidla pomocou USB kábla.

Typ spínača

Pre niektorých užívateľov hrá dôležitú úlohu aj typ spínača (zapnúť/vypnúť) ako aj prepínača režimu osvetlenia. Spínače a prepínače sa zvyčajne ovládajú palcom. Otočné puzdro môže byť tiež použité ako spínač, ale pri manipulácii sa vyžaduje použitie obidvoch rúk. Poistka na spínači chráni pred náhodným a neželaným zapnutím svietidla.

Niektoré svietidlá sú vybavené tichým spínačom, pri ktorom už mierne stlačenie spínača aktivuje svetlo, alebo jeho uvoľnenie svetlo vypne bez toho, aby ste museli prechádzať cez všetky režimy. Tento parameter je dôležitý napr. pre bezpečnostné zložky.

Materiály a tvary svietidiel

Väčšina tubusov svietidiel je buď z plastu, alebo z hliníkovej zliatiny. Niektoré majú v hlave svietidla nerezovú oceľ, a tým poskytujú mimoriadnu odolnosť voči nárazom. Nie všetky hliníkové tubusy používajú rovnakú zliatinu  -tenšie tubusy sú ľahšie, hrubšie sú zase tvrdšie.

Valcovité tubusy sú najbežnejším tvarom svietidiel, ale keďže majú tendenciu sa kotúľať po naklonenej rovine, niektoré modely sa z tohto dôvodu aj profilujú. Navyše povrch tubusu môže byť ryhovaný a lepší pre bezpečnejšie a pevnejšie uchopenie.

Veľkosť a hmotnosť

Tento parameter je subjektívny – podľa osobného vkusu. Väčšia a ťažšia baterka nesvieti jasnejšie, ale pravdepodobne jej prevádzka bude dlhšia kvôli väčšej kapacite batérií.

Doplnky

Doplnky ku svietidlám sa môžu predávať spolu so svietidlom alebo aj samostatne. Sú to napr. šnúrka, spona alebo puzdro na opasok, rôzne filtre na objektív a difúzor, ktoré poskytujú rozličné možnosti osvetlenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno