Jednou z najdôležitejších vecí na prežitie je mať po ruke kvalitný nôž. Nástroj na rezanie, alebo nejaký druh rezacej čepele má už od nepamäti nenahraditeľné miesto pri prežití človeka. Už tisíce rokov závisí človek na nejakom druhu rezacieho nástroja, ktorý mu vždy pomáhal zabezpečiť jeho základné potreby ako: jedlo, vodu, oheň a prístrešie. V súčasnosti pomenúvame takýto druh noža modernejšie ako „nôž na prežitie“. Takéto pomenovanie si určite zaslúži, avšak nie  všetky nože na prežitie sú rovnako kvalitné.

Nôž na prežitie

„Nôž na prežitie“ to je totiž jeho výstižné pomenovanie – nožom, ktorý by Vám mal pomôcť prežiť. Mal by to byť doslova nástroj so stovkami funkcií týkajúcich sa prežitia, ako napr.: na rezanie, hĺbenie do pôdy, štiepenie, na sebaobranu, prvú pomoc, prípravu jedla, stavbu prístrešku, založenie ohňa, lovenie, vyhľadávanie, signalizovanie a možnosť použiť nôž aj ako kladivo alebo skrutkovač.

Pri výbere noža na prežitie je bežné, že „menej je zvyčajne viac“ a prvou prioritou je jeho výkon.

Tento druh nožov má mať niekoľko dôležitých vlastností a funkcií, ktoré si treba všímať:

1. Veľkosť noža

Veľkosť noža je dôležitým parametrom. Hlavne pokiaľ sa jedná o nôž na prežitie platí, že väčší nôž neznamená, že je i lepší. Ak by bola čepeľ noža príliš veľká, tak pri jemnejších prácach ju nebudete vedieť efektívne použiť (napr. pri presnom rezaní menších dielov).

Na druhej strane nôž s malou čepeľou nie je vhodný na robustnejšie úlohy ako je kálanie a sekanie dreva.

Teda ideálna veľkosť čepele je približne 22 až 27cm.

2. Pevnosť noža

Pevná čepeľ je odolnejšia a spoľahlivejšia ako skladacia čepeľ vreckového noža, a to hlavne pri kálaní a sekaní dreva, bodaní a hrubom rezaní.

3. Čepeľ Full tang

Nôž na prežitie by nemal mať čepeľ len pevnú, ale aj plne integrovanú pozdĺž celej rukoväti (FULL TANG – čepeľ a rukoväť vyrobené z jedného kusu kovu). Pre lepšie a pohodlnejšie uchopenie noža sa v mieste rukoväte pripevňujú črienky alebo úchyty. Takýto nôž sa stáva robustnejším a pevnejším ako nože len so zapustenou čepeľou do rukoväte (HALF TANG). Pretože časom sa pri náročnejších prácach ako napr. kálanie, štiepenie a sekanie môže HALF TANG čepeľ v rukoväti uvoľniť a dostať „vôľu“ a ďalšie používanie takéhoto noža sa stáva ťažké, neefektívne a dokonca až nebezpečné. Naopak, nôž s FULL TANG čepeľou je funkčným aj keby črienky na boku rukoväte odpadli. Ako materiál na rukoväť sa kvôli lepšiemu komfortu a priľnavosti môže použiť i povrázok alebo šnúrka.

4. Ostrá špička noža

Táto funkcia sa môže zdať ako samozrejmá pri nožoch na prežitie, ale v pod týmto názvom sa predávajú aj nože, ktoré majú špičku noža zaoblenú, zahnutú, skosenú do uhla alebo rovnú. Argumenty, prečo by mal mať nôž na prežitie na čepeli hrot, sú napr.: pri sebaobrane (proti zvieraťu alebo človeku) je jednoduchšie a efektívnejšie nôž vystrčiť a bodať s ním ako so zbraňou – aj cez hrubú kožušinu/kožu alebo vrstvený odev.

Podobne špicatá špička noža je zbraňou i sama o sebe, alebo sa môže nôž priviazať ku tyči, aby sa tak vytvoril oštep. Tento druh noža vyniká nad inými hlavne pri jemnej práci, detailnom skúmaní, čistení rýb, vŕtaní alebo robení dier, pri rôznych opravách, robení triesok, pri otváraní jadrových plodov, atď.

5. Jednoduchosť čepele

Nôž na prežitie by nemal mať ostrie aj na chrbte čepele. Jednoducho to nie je potrebné, dokonca takáto čepeľ môže byť nevýhodou, a to hlavne vtedy, ak  sa nôž používa ako obušok alebo kladivo. Alebo ak je pri jemných prácach nutné použiť plochu chrbta čepele ako opierku pre palec a tým získať väčšiu kontrolu nad rezom.

6. Hruška

Hruška je rozšírená zadná časť rukoväti, ktorá sa často sa používa ako kladivo. Niektoré nože sú navrhnuté so zaobleným alebo zahnutým závesom, ktorý nie je vhodný na takýto druh použitia.

Zhrnutie

Podľa vyššie uvedených kritérií by ste mali postupovať pri výbere noža na prežitie. Iba Vy rozhodujete o funkčnosti tohto noža ako aj o kompromisoch pri jeho samotnom výbere a vzhľade. Na trhu existuje množstvo nožov, ktoré vyhovujú všetkým týmto požiadavkám, ale i napriek tomu nie sú rovnaké. Majú rôzny dizajn a štýl, ktorý má malý vplyv na funkciu noža. Skôr sa jedná o osobnú záležitosťou vkusu každého kupujúceho.

Záver

Nôž na prežitie nie je ani čarovným prútikom a nemá ani magické schopnosti. Skutočná hodnota takéhoto druhu noža je v zručnosti jeho majiteľa a tá vychádza iba z praxe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno