Stretnutie Adama Schnircza s rysou samicou a jej dvomi mláďatami môžeme považovať za raritné. Počas prechádzky zbadal zvieratá v kríkoch neďaleko Prievidze.

Ako vidieť na videu, tak muž ostal potichu stáť, no aj rysy ho so záujmom a bez pohnutia sledovali. Boli v strehu, no pokojné. Adam priznal, že cítil rešpekt, a preto po chvíli potichu odišiel.

„Bol to môj prvý stret s rysom, nevedel som, ako môže zareagovať, alebo či zaútočí,“ vysvetlil, no doplnil, že to bol krásny zážitok, pretože najprv si myslel, že to veľká mačka.

Hovorca národnej zoologickej záhrady v Bojniciach, Jaroslav Slašťan objasnil, že rys ostrovid je plaché zviera, ktoré aj pri ohrození vlastných mláďat ujde. Nespomína si na žiadny prípad, keby by rys zaútočil na človeka.

„Ľudia, ktorí stretnú rysa vo voľnej prírode, môžu hovoriť o veľkom šťastí. Mnohým poľovníkom, ktorí sú v prírode počas celého roka sa nepodarí rysa vidieť ani raz za život,“ povedal. Podľa neho je záhadou, prečo rysy pred človekom neušli a je netypické, že sa zdržiavajú v blízkosti ľudských obydlí.

Na fotografiách je rysia matka s dvoma vlaňajšími mláďatami. Samce pri rodine nezdržiavajú, na výchove mláďat sa nepodieľajú a žijú samotárskym životom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno