Minulý týždeň slovenský europoslanec za PS/Spolu Michal Wiezik na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom písal o celoplošnom zákaze poľovníctva na Slovensku. V Téme dňa v priamom prenose Televízie TA3 na toto vyhlásenie reagovala aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.

Wiezik svoje tvrdenie neskôr odvolal

Potom, ako sa na Wiezikovu hlavu zosypala vlna kritiky zo strany odbornej aj laickej verejnosti, označil svoj príspevok o zákaze poľovníctva za sarkazmus.

Reakcie zainteresovaných na seba nenechali dlho čakať. Riaditeľ Slovenskej poľovníckej komory Imrich Šuba sa vyjadril k Wiezikovmu statusu nasledovne. „Celoplošný zákaz poľovníctva na Slovensku, po ktorom volajú niektorí aktivisti, by bol katastrofou. Znamenal by zničené polia, lesy premnožené zverou, zvýšený počet dopravných kolízií či šírenie chorôb prenášaných zverou. Tieto ekonomické dopady by mali multinásobné negatívne účinky. Či už by išlo o obeh tovarov, výrobcov, alebo o turizmus vidieckych oblastí. Samozrejme by sa zvýšila aj nezamestnanosť práve v najcitlivejších regiónoch vidieka. Zároveň by sme stratili kultúrne hodnoty a tradície ako napr. sokoliarstvo.“

Ministerka Matečná reagovala na Wiezika v živom vysielaní TA3

Agrorezort upozorňuje na vážne riziká návrhu koalície PS/Spolu zakázať celoplošne poľovníctvo na Slovensku. Poľovníctvo plní významné verejnoprospešné funkcie pre krajinu a obyvateľov. Celoplošný zákaz poľovníctva by tak mal vážne dôsledky na občanov, poľnohospodárstvo, prírodu aj veterinárnu bezpečnosť Slovenska.

Poľovníctvu sa venovala televízia TA 3 v druhá časť relácie Téma dňa v utorok 29.10.2019.

Ministerka Matečná sa na adresu poľovníkov okrem iného vyjadrila takto: „Udržiavanie rovnováhy poštu stavov zveri v našom prostredí, ktorá tu je len vďaka poľovníkom. Ďalšou dôležitou úlohou, ktorú vykonávajú poľovníci je ochrana pred nebezpečnými veterinárnymi ochoreniami, napr. africký mor ošípaných. Na Slovensku sa vďaka aktívnemu prístupu poľovníkov ako v jednej z mála krajín dokázalo znížiť šírenie tejto choroby na takú úroveň, akú okolité krajiny nemajú.“ uviedla na tlačovej besede Matečná.

Celé video Vám prinášame nižšie. Ide o reláciu televízie TA3 Téma dňa.

Téma poľovníctva začína na videu v čase 30:50

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno