Diaľničná polícia bola v nedeľu 22. septembra večer krátko pred 22:00 hodinou privolaná ku kurióznej dopravnej nehode na diaľnici D2 medzi Zvolenom a Detou.

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Mária Faltániová k tomu uviedla:

„V smere od Zvolena na Detvu, približne 2 km za zjazdom na obec Vígľaš, vodičovi osobného auta vbehol do cesty medveď. Po zrážke medveď uhynul. Vodičovi vznikla na aute škoda, ale sa nezranil.“

Ako postupovať pri zrážke so zverou

Vodič je po zrážke so zverou povinný zastaviť vozidlo a obohlásiť o tejto udalosti políciu. V prípade, ak zver na následky dopravnej nehody uhynula, polícia kontaktuje zástupcu príslušného poľovného revíru, ktorý má právo s uhynutou zverou nakladať.

V prípade nenahlásenie dopravnej nehody so zverou, vodič poruší ustanovenia povinnosti vodiča pri dopravnej nehode. Zrážka zvieraťa spadá do kategórie nehôd nezavinených vodičom, preto vodičovi, ak privolá políciu, nehrozí žiadna sankcia.

Ako zabrániť škode a znížiť riziko zrážky

Základná prevencia proti zrážkam so zverou je zníženie rýchlosti na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zvery. V miestach častého výskytu zvery alebo na miestach s hustou vegetáciou pri kraji vozovky zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je zver najaktívnejšia. Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jeden kus zvery, spomaľte. Je to totiž pravdepodobné, že za ním môžu nasledovať ďalšie kusy z čriedy.

Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť.

medved nehoda
Na diaľnici D2 asi 2km za zjazdom na Vígľaš v smere na Detvu auto zrazilo medveďa. (Foto zdroj:KR PZ BB)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno