Dvaja poľovníci neďaleko obce Domaniža v Strážovských vrchoch dohľadávali postrieľaného diviaka. Jedného z nich napadol medveď a dohrýzol mu nohy. Momentálne je poľovník hospitalizovaný v nemocnici. O prípade informoval denník Pravda.

Domáci tvrdia, že medvede sú problém

Podľa vyjadrenia domácich obyvateľov je v okolí obce asi 15 medveďov. To potvrdzujú aj fotopasce, ktoré majú poľovníci umiestnené v revíri. Medvede sú totiž na nich odfotené pomerne často. Podobná situácia je v posledných rokoch v mnohých oblastiach na Slovensku.

Starosta obce Domaniža František Matušík tvrdí, že medveď sa pohyboval asi 800 metrov od základnej školy. Poľovníci so psami dohľadávali postrieľaného diviaka, keď jeden zo psov v húštine vyrušil medveďa. Poľovník Vladimír K. (54) vošiel do húštiny a tam ho medveď napadol. „Mal pri sebe zbraň, ale medveď útočil v hustom lesnom poraste, muž sa nedokázal brániť,“ povedal pre Pravdu starosta Matušík.

Ekológ tvrdí, že na vine bol poľovník

Podľa slov Branislava Machciníka, zástupcu riaditeľa CHKO Strážovské vrchy sa medveď zachoval prirodzene, keď ho poľovník vyrušil. „On je tam doma, ak by bol v dedine, tak sa to rieši akútne, zvolá sa zásahový tím a robia sa opatrenia. Ak je však medveď v lese, kde ho vyrušili poľovníci, neriešime to. V takom prípade musí užívateľ revíru s políciou stanoviť opatrenia. Ten medveď neohrozuje verejnosť, bol vyrušený vo svojom domácom prostredí,“ povedal Machciník. Problémom je aj to, že medvede sa ešte kvôli abnormálne teplému počasiu nauložili na zimný spánok. S tým súhlasi aj poľovný hospodár v Domaniži Peter Kardoš.

Nie je to posledný prípad

Možno očakávať, že podobných prípadov bude v nasledujúcich rokoch len pribúdať, nakoľko správy z mnohých regiónov tvrdia, že dnešnú početnosť medveďov na Slovensku nepamätáme. Zostáva len dúfať, že kompetentní sa týmto problémom začnú konečne zaoberať a príjmu efektívne riešenie. Alebo musí najprv niekto zomrieť?

Vyzbrojte sa do lesa sprejom proti medveďom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno