Wachman King – fotopasca ktorá kráča po vašom boku

Do akých rozmerov možno vtesnať fotopascu, ktorá dokáže poslúžiť bez toho, aby ste mali pocit že v niečom zaostáva? Predstavte si škatuľku mydla, doprajte jej pôsobivú, reálnu kamufláž, dajte jej robustnú, vodotesnú škrupinu a ste v obraze.

Práve také kontúry má tohtoročný model Wachman King, ktorý valcuje konkurenciu v segmente cenovo najdostupnejších modelov. Zoznamujeme sa s ňou v revíri, ale aj na zálesáckych potulkách krajom.

Škatuľka do nepohody

Hoci ide o jeden z najmenších modelov na trhu, nebojte sa toho, že ide o citlivku. Fotopasca je vystrojená do každej nepohody. Preniku pár a vody bráni celoobvodové gumové tesnenie, ale aj silný prítlak veka.

To priam napružené s pákovým zámkom tak, aby bol stisk pevný a spoľahlivý. Ak výrobca udáva triedu odolnosti IP65, nemá tým na mysli iba to, že fotopasca odolá silnému dažďu a piesočnej búrke. Ide aj o jej robustnosť.

Plastové dielce sú pevné, s množstvom tvarových prelisov a výstuh, ktoré dávajú vonkajšej škrupine náležitú pevnosť. I keby si na ňu v nešikovnosti sadnete, alebo vám vykĺzne z rúk na skalu pod nohami, alebo sa do nej oprie zvedavá líška, nič sa jej nestane.

Nastavená od výroby

Vo chvíli, keď do fotopasce zasuniete štvoricu alkalických batérií formátu AA a pamäťovú SD kartu, fotopasca na povel posuvného tlačidla ožíva. Uvíta vás s výrobnými prednastaveniami v slovenčine, pričom nik nežiada aby ste prešli zdĺhavou sériou nastavení.

Od výroby, bez jediného kliknutia sníma pri každom pohybe fotografiu na kartu. Ak sa však rozhodnete pre série snímok, ozvučené videoklipy, kombináciu obrázkov s videoklipmi či intervalové snímanie, môžete to dosiahnuť niekoľkými kliknutiami.

Displej je prehľadný a zrozumiteľný, reliéfne popisky tlačidiel sa však akosi strácajú v tmavej, farebnej jednotvárnosti. My sme na tlačidlá naniesli bielu akrylovú farbu a pretreli ich do čista tak, aby sa piktogramy zvýraznili. S jednoducho úpravou je to oveľa lepšie.

Všetko čo potrebujete

Táto fotopasca vám neodošle ememesku na mobil, ani neobsahuje nastavenia na jemné doladenie svojho správania. Má však pojem o čase, takže pre ňu nie je problém určiť pracovný cyklus a prestávku snímania, ako aj pauzu medzi dvomi udalosťami.

Znamená to, že ak monitorujete miesto s denným turistickým či pracovným ruchom, pre tento čas môžete nastaviť výluku. Je to fajn, ak sa vám na karte dôležité udalosti nemiesia s nedôležitými. Zmena režimov snímania je priam pohotová a rovnaké je to i s citlivosťou. Vylúčite hlodavce a drobné vtáctvo – všetok väčší život zostane v pozornosti.

Výrobca nezabudol ani na bezpečnosť. Ak na fotopasci nastavíte ochranný kód, bez jeho znalosti sa stane nepoužiteľnou. Nemožno pristúpiť ani k jej nastaveniam, ani k spusteniu záznamu. Kto sa šikovne neprepracuje k návodu ako ochranu bez znalosti hesla vypnúť, s fotopascou nepohne. Ak však ochranu vypne, dozvie sa aký bol jej ochranný kód. Nepoužívajte ho preto na iných modeloch.

Slušné parametre

Fotopasca Wachman King má 2-megapixelový CMOS snímač a neviditeľný, infračervený prísvit, ktorý dosiahne na vzdialenosť približne 20 metrov. Pri kladení fotopasce si dávajte pozor na to, aby ste ju nevyslepili príliš veľkým náklonom k zemi. Silaprísvitu je pevne daná, nemôžete ju utlmiť.

Páči sa nám však, ako citlivo a pružne reaguje automatika na zmenu svetelných podmienok. Nikdy sme nezaznamenali úplné vyslepnutie v nočnom opare. Nikdy sa nám nestalo, aby automat zvolil farebné snímanie pri nedostatku svetla či naopak. Záznamy sú kvalitné, s množstvom detailu a včasné.

Fotopasca potrebuje približne pol sekundy na to, aby pri zachytení pohybu ožila. Keďže pohybový snímač má vo výhľade širší uhol ako optika, stíha spustiť záznam v čase, keď sa živý tvor dostáva do výhľadu.

Raz tu, potom tam

Útly formát fotopasce priam pobáda k tomu, aby sa stala nie stacionárnym nástrojom pre dohľad, ale mobilným spoločníkom. Vyložíte ju na prtiach pre prehľad o pohybe zveri, nainštalujete ju k posedu ak sa na ňom v poslednej dobe dejú zvláštne veci a ak sa vydáte na potulky krajom a chcete vedieť, kto celú noc obchádza váš dočasný tábor, i tam si natočíte zvedavú líšku, ktorá sa možno usilovala o váš batoh.

Výrobca k fotopasci dodáva montážny popruh, ale aj kĺbový záves s polohovaním pre montáž na kôl či stenu stavby. Nechýba ani závit na štandardnú statívovú skrutku, ak chcete siahnuť po mocnejšej montáži, alebo použiť fotopascu v uzavretom chovnom zariadení.

Zaujme na prvé zoznámenie

Pri tomto modeli sa nemusí báť toho, že vás niečím sklame. Obzvlášť v prípade, ak ide o prvú fotopascu, ktorú sa rozhodujete zakúpiť. Výrobca sa postaral i o komfort naviac – externé napájanie, prezeranie fotografií cez USB káblik, či dokonca ich projekciu priamo na televíznu obrazovku, ak si zaobstaráte doplnkový káblik pre prepojenie.

Wachman King (65€) je fotopasca, ktorá sa priam pýta do terénu, aby vám po boku slúžila bez ohľadu na koníčky a profesiu. Dohliadne na náradie pri lesných prácach, poinformuje vás o zveri v čase prikrmovania, pomôže vám odhaliť tajomstvá lesa vo chvíli, keď ste mimo neho. A ak príde na chatu, chalupu či účelové zariadenia, i tam spozoruje nečakanú návštevu. Odporúčame ju pre jej malý formát, dynamiku a jednoduchú obsluhu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno