Tak ako ostatná zver, aj vtáky môžu počas silnejšej zimy trpieť nedostatkom potravy a sú odkázané na ľudskú pomoc. Pri prikrmovaní je treba dbať na vhodnosť použitého krmiva.
Prikrmovanie vtáctva
Štátna ochrana prírody SR pripravila pár tipov a rád – ako, kedy, kde a čím prikrmovať naše vtáctvo.
Kedy začať prikrmovať
Kedy začať s prikrmovaním? Odpoveď je jednoduchá – v čase núdze. V zásade platí, že keď teploty klesnú pod nulu, nasneží, alebo sa tvorí srieň, môžeme smelo začať prikrmovať a pokračovať počas celej zimy.
Ak sa počas zimy oteplí a nastane odmäk, môžeme intenzitu kŕmenia znížiť. Naopak keď udrú silné mrazy, kŕmime intenzívnejšie.
Vtáky dokážu väčšinou prečkať zimu aj bez nutnosti prikrmovania, avšak v kritických situáciách, ako sú dlhotrvajúce extrémne mrazy, alebo poľadovica na konárikoch stromov, môžeme nejednému operencovi zachrániť život.

Kde prikrmovať?
Pri výbere lokality na prikrmovanie sa vyhýbame blízkosti frekventovaných ciest, veľkých presklených plôch, do ktorých by vtáctvo mohlo narážať. Ak bývame v bytovke buďme ohľaduplní k našim susedom, ktorých pohľad na balkón zasypaný pozostatkami krmiva nemusí potešiť. Kŕmidlo je tiež dobré umiestniť tak, aby vtáky neboli priamo na rane predátorom.
Čím prikrmovať?
Najlepšou a najdostupnejšou komoditou je slnečnica. Je jedno či je čierna alebo ”žíhaná“. Môžeme ju však kombinovať do zmesí s inými semenami, ako je napríklad repka, konopné semeno, ľanové semeno, proso, pšenica alebo mak. Sýkorky a ďatle obľubujú aj orechy a loj (najlepšie hovädzí). Drozdy a chochláče zase uvítajú jabĺčka.
Kedy s prikrmovaním prestať
Tak ako väčšina druhov zvierat, aj spevavce, ktoré u nás zimujú, si veľmi rýchlo zvyknú na jednouchý spôsob získavania potravy z kŕmidiel a môžu trochu “zlenivieť”. Preto keď prichádza jar a vtáctvo začína spievať, dni sa predlžujú, sneh sa roztopí, prestávame kŕmidlá dopĺňať. Sú známe prípady, kedy spevavce (predovšetkým sýkorky) začali svoje mláďatá kŕmiť slnečnicovými semenami a tie z dôvodu nedostatočného prímu bielkovín uhynuli, alebo sa im vytvorili určité deformácie a nedostatky pri vývoji.
Pozor, čo nemôžeme?
Vtákom nikdy neponúkame pečivo, aj keď ho s chuťou žerú, môžeme im tým spôsobiť veľké zažívacie problémy (pečivo v žalúdku vtákov kvasí). Rovnako sa vyvarujme soleným, koreneným, praženým a údeným potravinám.
V žiadnom prípade nekŕmime vtáky počas vegetačného obdobia, kedy je v prírode dostatok potravy. Odporúčame kŕmidlá pravidelne čistiť a udržiavať v dobrom stave.
Treba brať na zreteľ aj legislatívu a fakt, že všetky druhy vtákov podliehajú zákonnej ochrane, a preto nie je možné ich chytať a manipulovať s nimi.