Poľovnícke oblečenie je základným rozlišovacím znakom od ostatných návštevíkov vášho revíru a spĺňa veľmi dôležité funkcie – chráni vaše zdravie a maskuje vás pred bystrím zrakom zveri.

Prečítajte si aj ďalšie články z tohto seriálu:

  1. Ako sa stať poľovníkom – Začíname (časť 1.)
  2. Poľovnícke oblečenie – Začíname (časť 2.)
  3. Nevyhnutná poľovnícka výbava – Začíname (časť 3.)

Poľovnícke oblečenie – čo všetko potrebujeme

Predpokladám, že pokiaľ už väčšinu šatníka nemáte zadováženú, listujete internetom, katalógmi, obiehate poľovnícke potreby a hľadáte všetko, o čom si myslíte, že by ste pri potulkách revírom potrebovali. Pokiaľ si nie ste istý, čo všetko budete potrebovať, nasledovné riadky sú určené práve pre vás.

Pracovné oblečenie

Lovu predchádza starostlivosť o zver, kŕmenie, budovanie poľovníckych zariadení a ich rekonštrukcia a mnoho ďalších pracovných činností. Na tento účel vám plne postačia klasické montérky, alebo nejaké staršie oblečenie. Ani poľovnícka etiketa nevyžaduje, aby ste boli na tieto príležitosti špeciálne upravený, preto si kľudne oblečte niečo pohodlné, čo v prípade zničenia nebudete až tak ľutovať. Kvalitná pevná obuv však nikdy nie je na škodu.

Lovecké oblečenie

Po namáhavej práci prichádza na rad oddych v podobe poľovačky. Tu už je výber správneho odevu trochu komplikovanejší a časom zistíte, že jeden „komplet“ vám vo všetkých situáciách vyhovovať nebude, takže si tak či tak z času na čas do svojho zeleného šatníka doplníte ďalšiu košeľu, sveter, nohavice… Po pár rokoch pravdepodobne jednu skriňu vyhradíte len poľovníckemu oblečeniu. Poďme ale po poriadku.

Oblečenie prispôsobujeme druhu lovu, ročnému obdobiu a aktuálnemu počasiu. V každom prípade však uprednostňujeme nešušťavé a podľa možnosti vode odolné oblečenie.

kamuflazne oblecenie
Kamuflážne oblečenie vás môže spraviť doslova neviditeľným. (Foto: www.stock.adobe.com)

Leto

V lete, ale aj teplých jarných a jesenných dňoch nepotrebujete bundu ani podšívané nohavice. Vystačíte si s ľahkými nohavicami, nátelníkom, košeľou a svetrom, prípadne ľahkou vestou. Pokiaľ sa chystáte na posliedku, oblečte sa ľahšie, telesná aktivita vás dostatočne zohreje. Na rannú a večernú postriežku si pribaľte pre istotu niečo teplejšie, aby vás zima nevyhnala z posedu, alebo aby ste zbytočne neprechladli.

Zima

Pri zimnej posliedke platí rovnaké pravidlo ako pri tej letnej. Netreba sa obliekať až tak teplo, ako pri postriežke. Dvojnásobne to platí pre honcov pri spoločnej poľovačke, kde po prejdení malinčia v termooblečení a zateplenom komplete budete od potu mokrý ako myš a poľovačka bude pre vás skôr utrpením. Preto stavte radšej na ľahšie, ale o to odolnejšie poľovnícke oblečenie.

Pri obliekaní na postriežku však treba rozmýšľať opačne. Pamätajte na to, že teplo je len doma a pri podcenení oblečenia môžu byť aj 2 hodiny na posede pri teplote pod nulou pozvánkou k vášmu obvodnému lekárovi. Okrem hrubých ponožiek, termooblečenia, teplej košele, svetra, kvalitných nohavíc a bundy si určite nezabudnite zobrať čiapku a rukavice (skúste vystreliť po troch hodinách v mraze bez rukavíc).

Spoločné poľovačky

Kým pri postriežke alebo posliedke sa môžete obliecť podľa vášho uváženia, nezabúdajte na to, že pri spoločných poľovačkách vám zákon prikazuje, čo máte mať na sebe. Strelec na stanovisku musí mať pokrývku hlavy vybavenú reflexnými prvkami. Honec je povinný mať na sebe reflexnú vestu. Do pohonu si oblečte oderuvzdorné oblečenie, cez ktoré neprejdú tak ľahko tŕne malín a iných krovín, ktorými sa budete musieť často krát „plaziť“. Vaše ruky sa vám taktiež poďakujú za kvalitné odolné rukavice.

oblecenie do pohonu
Na spoločných poľovačkách myslite na svoju bezpečnosť. Povinnosť použitia reflexných farieb ukladá priamo zákon. (Foto: www.stock.adobe.com)

Poľovník nie je vojak

V skratke sme si prešli, čo všetko budete potrebovať počas vašej prvej poľovníckej sezóny. Netreba opomenúť poľovnícku etiku a tradície. Poľovníckymi farbami sú zelená a hnedá. Vaše poľovnícke oblečenie by teda malo byť práve v týchto odtieňoch, prípadne s motívom loveckej kamufláže, tzv. realtree. Nie je vhodné armádne oblečenie. Pokiaľ sa vydáte na lov v maskáčovej bunde so slovenským znakom na rukáve, ostatní poľovníci to určite neprehliadnu. Nezabúdajte tiež na tradičný klobúk (ten však neodporúčam honcom).

Nezabúdajte na kvalitnú obuv

Nohy sa vždy snažte držať v teple a suchu a tomu prispôsobte aj obuv. Do mokrej trávy sú najvhodnejšie gumáky (aj kvalitné kožené topánky pri viachodinovom chodení premoknú). Kvalitné ponožky vám taktiež pomôžu udržať nohy v teple a suchu. Myslite na to aj pri vyberaní obuvi. Viacerým ľuďom sa stane, že si skúšajú topánky s tenkou ponožkou, čo často krát končí výmenou za väčšie číslo. Pokiaľ však topánky poškodíte, napríklad zakopnutím, predajca vám ich už pravdepodobne späť nevezme.

Malá rada na záver

Pri skúšaní oblečenia v poľovníckych potrebách myslite na to, že sa neobliekate na módnu prehliadku. Vo vašom oblečení by ste sa mali cítiť pohodlne v každej polohe, či už keď leziete po rebríku, prekračujete spadnutý kmeň, čupíte alebo sedíte na zemi. Pri skúšaní hornej časti odevu nezabudnite vyskúšať „polohu strelca“, aby vám síce pekná, ale príliš úzka košeľa nepokazila lov.

1 komentár

  1. Veľmi krásne podotknute poľovnícke oblečenie má byť pohodlné .A Nezabudnite neni zlé počasie len zle oblečený polovnik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno