Keď už sme oblečení, prichádzajú rad na ďalšie veci, na prvý pohľad drobnosti. Bez nich by však poľovanie ako také nebolo možné, v niektorých prípadoch ich dokonca vyžaduje zákon. Nasledovné veci by preto mala obsahovať aj vaša poľovnícka výbava.

Prečítajte si aj ďalšie články z tohto seriálu:

  1. Ako sa stať poľovníkom – Začíname (časť 1.)
  2. Poľovnícke oblečenie – Začíname (časť 2.)
  3. Nevyhnutná poľovnícka výbava – Začíname (časť 3.)

Poľovnícka výbava

Ďalekohľad

Kvalitný pozorovací ďalekohľad je jedna z najdôležitejších vecí poľovníckej výstroje. Bez ďalekohľadu v drvivej väčšine prípadov nevieme zver prečítať, zistiť prípadné choroby, postavenie v čriede. Poľovník najprv dôkladne zver prezrie a zhodnotí vhodnosť ďalšieho chovu prípadne odstrelu. Kvalitnejšie (tým pádom však aj drahšie) ďalekohľady nám ponúkajú lepšiu viditeľnosť aj za zhoršených svetelných podmienok.

Nôž

Ako hovoria naši západní susedia „Správný muž má mít nůž.“ Taktiež sa hovorí, že poľovník bez noža nie je poľovník. Nôž potrebujete okrem iného pri vyvrhovaní zveri a zakladaní značky. Odporúčam zakúpiť si viacúčelový nožík s pilkou, ktorú využijete na rozpílenie zámku a rebier. Pokiaľ si vyberiete kvalitný nôž, jeho životnosť je limitovaná len tým, kedy ho stratíte.

svajciarsky lovecky noz

Ruksak

Ruksak, batoh alebo plecniak. Nech to už voláte hocijako, určite sa vám zíde. Nabalíte doňho všetky drobnosti, ktoré nechcete nosiť po vreckách, napr. podsedák, minilekárničku (veľmi odporúčam), vodu, toaletný papier a podobne. Pri posliedke tiež môže poslúžiť ako podložka pod zbraň pri strelbe.

Svetlo

Poľovník musí byť pri prechode revírom po tme kvôli vlastnej bezpečnosti osvetlený. Svetlo je taktiež nevyhnutné, pokiaľ vám strelený kus odbehol a rozhodli ste sa, že do rána čakať nebudete. Zakúpte si teda kvalitnú baterku, ideálne vode a nárazu odolnú. Nezabudnite ju dobíjať, prípadne si do ruksaku vložte náhradné batérie.

Indikátor smeru vetra

Taktiež nevyhnutnosť pre každého lovca, ktorý chce byť úspešný. Buď si môžete v poľovníckych potrebách zakúpiť práškový indikátor v malej fľaštičke, alebo môžete zvoliť iné bežne dostupné indikátory – škrtací zapaľovač (je tichší ako šťukací), bublifuk alebo hubu prašivku. Pokiaľ nič z toho akurát nemáte po ruke, pomôže aj suchá hlina alebo semená trávy. Osobne odporúčam zakúpený indikátor alebo prašivku (hlavne kvôli tichosti).

Mobilný telefón

Viem čo si asi myslíte, do hory si ideme v prvom rade oddýchnuť. Súhlasím. Myslite však na to, že poľovať idete často sami a prejdete aj niekoľko kilometrov cez revír. V prípade úrazu si viete rýchlo zavolať pomoc a nemusíte čakať, kým vás niekto nájde. Nehovoriac o niektorých ďalších výhodách, tie si však rozoberieme niekedy nabudúce.

Stolička a podsedák

Stolička vo vašej výbave nie je nevyhnutná, z času na čas sa však zíde. Hlavne na spoločných poľovačkách. Myslite na to, že že jeden pohon môže trvať aj vyše troch hodín a vtedy každému prospeje si trochu oddýchnuť. Stolička by mala byť v prvom rade ľahká a z odolného materiálu. Za dôležitejšiu súčasť výbavy považujem podsedák, ktorý vám pri dlhom sedení na posede, a to najmä v chladnejších dňoch, môže ušetriť starosti so zlatou žilou. Či už si ho kúpite, alebo použijete kus kožušiny prípadne starší sveter, je na vás.

Fľaša vody

Do svojho ruksaku alebo auta vždy pribalte aspoň pollitrovku čistej vody. Zachráni vás pred dehydratáciou a v prípade úspešného lovu si môžete umyť ruky.

Ďalšia poľovnícka výbava

Okrem vecí spomenutých vyššie existuje ďalších milión drobností, ktoré vám môžu uľahčiť alebo spríjemniť pobyt v prírode. Sú to napríklad rôzne vábničky, lano na ťahanie zveri, minilekárnička alebo toaletný papier. Pri balení však myslite na to, že tieto veci zvyčajne nosíte v bunde, prípadne v ruksaku a nosenie nadbytočnej hmotnosti vám môže znepríjemniť váš pobyt v revíri.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno