Samopal VZ 58

Kaliber 7.62x39mm
Kapacita zásobníka 30 nábojov
Spúšťový mechanizmus
Rýchlosť náboja na ústí zbrane 705 m/s
Celková dĺžka 845 mm
Dĺžka hlavne 390 mm / polygónna 4-drážková
Celková šírka 59 mm
Celková výška 170 mm
Zámerná dĺžka / mieridlá 355 mm
Váha s prázdnym zásobníkom 3100g

Útočná puška 7.62 Sa vz 58 sa začala vyrábať od roku 1958 v českej zbrojovke Uherský Brod a stala sa štandardnou výzbrojou československej armády . Jej konštruktérom bol Jiří Čermák a hoci vonkajškom pripomína Kalashnikov AK-47, jej vnútorné konštrukčné riešenie je úplne iné a originálne. Na rozdiel od útočných pušiek AK-47 alebo americkej M16, zbraň 7.62 Sa vz.58 nikdy nebola použitá v reálnom konflikte, takže z tohto hľadiska je ťažké posúdiť jej kvalitu.

7.62 Sa vz58 pracuje na princípe odoberania plynu z hlavne a môže strieľať jednotlivými ranami alebo dávkou. Nad hlavňou má umiestnený plynovú komoru, kde je umiestnený piest s krátkym zdvihom a spätú pružinu. Konštrukcia záveru a jeho uzamykací mechanizmus je originálny. Zbraň strieľa vždy len z polohy uzamknutého záveru. Po výstrele odvedené plyny z hlavne pôsobia na plynový piest, ktorý ťukne do nosiča závorníku a ten sa posunie asi o 12mm. Tým sa zodvihne závora a záver sa odomkne. Táto činnosť trvá určitý dobu počas ktorej projektil opustí ústie hlavne, a tým poklesne aj tlak plynov v hlavni. Lineárny pohyb odomknutého záveru ho posúva smerom dozadu pričom z nábojovej komory vytiahne a vyhodí nábojnicu von zo zbrane. Na konci dráhy sa záver zastaví a do prednej polohy sa vracia pomocou predsuvnej pružiny, ktorá je umiestnené nad pružinou úderníku. Pri návrate záveru do prednej polohy závorník podá a zasunie nový náboj do nábojovej komory. Hlaveň uzamkne k nosiču závorníka a spolu pokračujú v pohybe smerom dopredu a zatlačia závoru do zámky v uzáverovom puzdre, čím sa záver zatvorí a uzamkne s hlavňou.

Systém spúšte je tiež konštrukčne zaujímavý. Je pomerne jednoduchý a má málo pohyblivých častí. Poistka je kombinovaná s prepínačom a má tri polohy: bezpečnú polohu, polohu pre jednoranovú streľbu a polohu pre plnoautomatickú streľbu.

Hlaveň je s polygónnym 4-drážkovým vývrtom, ktorý je pochrómovaný. Jej ústie má závit, kde je možné namontovať cvičný nadstavec, ktorý zvyšuje tlak plynov v hlavni, alebo iné nadstavce ako napr.tlmič. Predné mieridlá sú pevné a muška je naskrutkovaná do nalisované nosiča na hlavni. Zadné sú jednoduché, otvorené, nastaviteľné a umiestnené na puzdre záveru, ktoré je vyfrézované z odliatku. Pažba je buď z lisovanej drevitej hmoty alebo sklopná. Zásobník je vyrobený zo zliatiny hliníka a jeho plnenie je jednoduché. Zbraň je tiež vybavená záchytkou záveru, ktorá po vystrelení posledného náboja zadrží záver otvorený.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno