HK P30

Kaliber 9x19mm, .40S&W
Kapacita zásobníka 15 / 13 nábojov
Spúšťový mechanizmus dvojčinný
Rýchlosť náboja na ústí zbrane
Celková dĺžka 181mm
Dĺžka hlavne 98mm/polygónna s pravotočivým drážkovaním
Celková šírka 34,8mm
Celková výška 138 mm
Zámerná dĺžka / mieridlá 148,5mm / kovové trojbodové
Váha s prázdnym zásobníkom 740g / 780g

Pištoľ H&K model P30 vznikol ako nová generácia úspešného modelu P2000, ktorý bol určený pre účely nemeckých ozbrojených síl. Pôvodný názov mal znieť P3000, ale napokon bol skrátený na P30. S výrobou tejto zbrane sa začalo v roku 2006 a od pôvodného modelu P2000 sa hlavne líši vonkajším vzhľadom a ergonómiou. Vyrába sa v niekoľkých variantoch.

Model P30 vznikal ako služobná pištoľ, vhodná aj pre každodenné nosenie.

Používa klasický Browningov záver a telo pištole je vyrobené z polyméru, ktorý je vystužený kevlarom. Spúšťový mechanizmus tvorí samostatný modul, ktorý môže byť dodaný až v 6 verziách. Základná verzia V3 má klasický dvojčinný spúšťový mechanizmus (ak je vybitá bicia pružina je zároveň spustený kohút). Ak máte náboj v nábojovej komore môžete vystreliť bez obtiahnutia záveru len pretlačením spúšte DA, alebo potiahnutím kladivka smerom dozadu SA. S kohútom v zadnej polohe sa však nedá zbraň vložiť do puzdra. Spúšťový mechanizmus V1 je iný tým, že po obtiahnutí záveru sa kladivko samé vracia do prednej polohy, ale bicia pružina zostáva natiahnutá. Čiže zbraň je možné vložiť do puzdra aj s natiahnutou pružinou, vďaka čomu nemusíte pretiahnuť spúšť cez dve polohy DA tak, ako v prípade mechanizmu V3, ale len SA, tak isto ako každú ďalšiu ranu. Ďalšie varianty spúšťových modulov sú kombináciou týchto dvoch variantov a rôznej sile odporu spúšte.

Stav nabitej nábojovej komory je indikovaný na pravej strane záveru. Čo sa týka poistky, tak v dnešnej modernej dobe nastupuje trend výroby zbraní bez manuálnej poistky, lebo zbraň má blokovaný úderník. Pre každodenné nosenie sa odporúča práve táto verzia, pretože v stresovej situácii sa bežne stane, že sa zbraň pri manipulácii zaistí a strelec nevie, prečo zbraň nevystrelí. Pre vyznávačov klasickej „S“ verzii s manuálnou poistkou môže táto poistka poskytnúť strelcovi s väčšou dlaňou aj oporu pre palec. Tieto verzie sa tiež líšia puzdrom záveru. Pri verzii s poistkou je toto puzdro kratšie, a to kvôli menšiemu priestoru medzi záverom a poistkou.

H&K P30 má za studena kovanú polygonálnu hlaveň so šesťhranným pravotočivým drážkovaním, zatiaľ čo záver je vyrobený z nitrokarbónovej ocele.

Otvorený zárez cieľnika má tri kontrastné body, čo umožňuje rýchle a presné zameranie cieľa, a to aj pri zlých svetelných podmienkach. Pištoľa je vhodná pre pravákov ako aj ľavákov. Zásobník je dvojradový. Uvoľňovacia páka je obojstranná s úchopovým dizajnom. Rukovať je možné prispôsobiť požiadavkám každého strelca, a to výmenou rukovätí, ktoré sú dostupné v troch veľkostiach.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno