Pištoľ CZ 75

Kaliber 9x19mm, 9x21mm, .40S&W
Kapacita zásobníka 12-26 nábojov
Spúšťový mechanizmus SA/DA, DAO
Rýchlosť náboja na ústí zbrane
Celková dĺžka 206.3 mm
Dĺžka hlavne 120mm
Celková šírka 32,6 mm
Celková výška 138 mm
Zámerná dĺžka / mieridlá
Váha s prázdnym zásobníkom 1120g

Česká poloautomatická pištoľ CZ 75 sa vyrába od roku 1976 v štátom vlastnenej zbrojárskej továrni v Uherskom Brode. Po Browningovej pištoli Colt M1911 je to najviac kopírovaná zbraň, ktorú skonštruovali bratia Koucký, a ktorá bola patentovaná len vo východnom socialistickom bloku. Predlohovou jej bola Browningova pištoľ HP-35, a to predovšetkým jej dvojradový zásobník.Hlavným konštrukčným rozdielom bol revolverovým spúšťovým mechanizmom. Výsledná pištoľ bola esteticky atraktívna, pohodlná pri manipulácii aj pri streľbe, kde bola presná a spoľahlivá. Počas rokov doby ju niekoľkokrát modifikovali a vyrábajú ju dodnes v niekoľkých verziách.

CZ 75 má Browningov uzamykateľný záver s oneskorením a so závorníkmi s nízko uloženou hlavňou, čím sa redukuje zdvih ústia zbrane pri spätnom náraze. Telo zbrane je vyrobené z ľahkej zliatiny hliníka a s predĺžením až k ústiu hlavne a s oceľovým záverom, ktorý sa ľahko naťahuje. Hlaveň je kovaná za studena s pomerne hlbokými 6-imi pravotočivými drážkami. Mechanizmus spúšte pracuje systémom SA a DA , pričom pri dvojčinnom systéme pracuje spúšť plynulo bez prepadu, kvôli čomu sa dosahuje aj výrazná presnosť prvého výstrelu.

Z hľadiska bezpečnosti mala pištoľ CZ 75 klasickú ručnú poistku, ktorá umožňovala nosiť zbraň natiahnutú a pripravenú k streľbe. Neskôr výrobca modifikoval bezpečnostný systém o páku na bezpečné spúšťanie záveru a kohúta na bezpečnostný ozub, ktorý zablokuje kohút v polohe cca 5mm od úderníka. Tento istiaci systém umožňuje nosenie aj nabitej zbrane, ktorá je okamžite pripravená k streľbe. Ďalším bezpečnostným prvkom proti náhodnému výstrelu pri páde zbrane sa od roku 1990 stalo blokovanie úderníka kolíkom, ktorý sa vytlačí hore až pri pohybe spúšťou.

Rukoväť má gumené nahrubo drážkované črienkyMieridlá sú pevné, kovové, trojbodové, ktoré neprekážajú pri vyťahovaní zbrane z puzdra. Zadné mieridlá je možné stranovo nastaviť. Zásobník je dvojradový s jednoradovým vyústením a gumenou pätkou s kapacitou 14 rán. Uvoľňovač zásobníku je umiestnený za lúčikom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno