Ako sa vyrábajú ďalekohľady?

Nedávno som narazil na video o tom, ako sa vyrábajú ďalekohľady, a ktoré nám dáva jedinečnú možnosť nahliadnuť do hlavných procesov vo výrobe ďalekohľadu.

Kým video poskytuje len zjednodušený pohľad na proces výroby ďalekohľadov, aj tak nám poskytne dostatok informácií, a to nielen ako sa vyrábajú, ale aj o tom, čo je nutné urobiť, aby sa preniesol, čo možno najlepší obraz cez optiku.

Optický systém PORRO: Na videu uvádzajú, že ho tvoria dva ku sebe zlepené hranoly, aby dokázali otočiť obraz, ale o čom sa nezmienili vôbec je, že aj dizajnovo na prvý pohľad je možné rozlíšiť použitý PORRO optický systém v ďalekohľade.

Podľa obrázku si vytvoríte lepšiu predstavu o tom, ako sú tieto dva hranoly vzájomne umiestnené v tubusoch ďalekohľadu a tiež prečo majú taký výrazný dizajn.

akosavyrabadalekohlad

 

Objektívy: Na videu uvádzajú, že dve šošovky sú spojené dohromady, pretože dvojité sklo obmedzuje formu skreslenia, ktoré vytvára farebné lemovanie okolo objektov preneseného obrazu.

akosavyrabadalekohlad

Toto skreslenie je známe ako chromatická aberácia.

Tieto dva optické členy, ktoré sú spojené dohromady sú známe ako achromatické dvojité šošovky, a výrazne obmedzujú dopady chromatických a sférických chýb. Je to dosiahnuté spojením silných pozitívnych šošoviek vyrobených z nízko disperzného skla ako je korunové sklo s nízkym indexom lomu spolu s flintovým sklom, ktoré má vysoký index lomu, a práve vďaka týmto ich vlastnostiam dokážu upraviť chromatickú aberáciu dvoch farieb (zvyčajne červenej a modrej). Takéto dublety sú stmelené (tzv. Achromatické dublety) a používajú sa v zložených šošovkách. Achromatický dublet úplne neodstráni chromatickú chybu, ale ju odstráni pri prenose dvoch farieb, zvyčajne červenej a modrej. Achromatické šošovky tohto druhu sú základom pri navrhovaní šošoviek ďalekohľadov.

Pre ešte väčšie obmedzenie chromatickej aberácie majú niektoré HD ďalekohľady jeden z týchto členov použité sklo s veľmi nízkym rozptylom svetla.

Niektoré špičkové ďalekohľady ako napr. Vortex Razor HD sú ešte dokonalejšie a v apochromatických trojitých šošovkách používajú ED sklo, je to šošovka zložená z troch druhov skiel a eliminuje chromatickú aberáciu až pri troch farbách.

Antireflexné povlaky: Je veľmi zaujímavé sledovať ako sa minerálne kryštály odparia do mikroskopických častíc, ktoré sa potom nanesú na šošovky a vytvoria sa tak antireflexné vrstvy.

 

Bez vrstvy    –     jedna vrstva     –     viacvrstvový povlak

akosavyrabadalekohlad

 

Väčšina moderných ďalekohľadov majú tieto antireflexné vrstvy nanesené aspoň na vonkajšej strane povrchu objektívu, a tým pomáhajú preniesť viac svetla do vnútra tubusov ďalekohľadov: Časť svetla je prenesená cez šošovky dovnútra, ale časť svetla sa od skla odráža. Množstvo odrazeného svetla, svetla, ktoré sklo neprepustí dovnútra, ovplyvňuje jasnosť preneseného obrazu.

Odolnosť voči vode a hmle: Je zaujímavé vidieť ako sa odstránený vzduch z ďalekohľadu nahradí suchým dusíkom, aby sa binokulár nezahmlieval. Na druhý deň sa ďalekohľady opäť testujú, či neexistuje žiadny únik plynu a potom sa pri ďalších testoch úplne ponoria pod vodu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno