Zlatý retríver je z rodu retrívrov najkrajší a najtalentovanejší. Je ideálnym všestranným spoločníkom, ktorý má čo ponúknuť každej osobe s najrôznejšími záľubami. Zlatého retrívra najviac vystihuje láskyplný pohľad, zlatá srsť a veľké srdce.  Dlhodobo je to jedno z najobľúbenejších plemien na celom svete.

Zlatý retríver

Zlatý retríver bol pôvodne vyšľachtený v Anglicku za účelom schopného poľovného psa s atraktívnym vzhľadom. Najčastejšie bol využívaný k prinášaniu zastreleného vtáctva z vody. Hoci je doposiaľ obdivuhodným loveckým psom, v súčasnosti trávi viac času vystrájaním s rodinou. Zlatý retríver je výborný rodinný pes, miluje všetkých členov rodiny a bude rešpektovať kohokoľvek, kto mu dá povel správne. Chce potešiť svojho majiteľa a podieľať sa na rodinných aktivitách. Na rozdiel od labradorského retrívera je zlatý retríver kľudnejší a citlivejší. Vyznačuje sa hravosťou a radosťou z učenia. Jeho láskavá, kľudná a priateľská povaha z neho robia obľúbenca rodín s deťmi. Majitelia retrívrov hovoria, že tento pes by skôr pomohol zlodejovi preniesť cennosti, než aby ho vyhnal z domu. Ako strážny pes je nevhodný, avšak jeho horlivosť, inteligencia a obratnosť ho priamo predurčujú pre činnosť vodiaceho, terapeutického a asistenčného psa. A vďaka dobrému čuchu a vrodeným loveckým inštinktom sa z neho môže stať dobrý záchranársky pes alebo vyhľadávač drog a výbušnín.

Povaha a správanie

Zlatý retríver je inteligentné, mierumilovné plemeno, ktoré je pre svoju kľudnú, dobromyseľnú a prítulnú povahu výborným rodinným spoločníkom, ale aj pracovným psom. Ochotne a s nadšením sa učí nové veci a má vrodenú túžbu potešiť svojho pána. Ide o sociálne plemeno, ktoré potrebuje blízky kontakt so svojou svorkou. Má rád ľudí a hlavne svojho pána. Zlatý retríver je pokojný, trpezlivý a pozorný. Tohto psa je skrátka radosť vlastniť.

Celkový vzhľad

Energický, silný a aktívny pes stredne veľkého, vyváženého a súmerného rámca. Má mohutnú kostru, ktorá mu umožňuje elegantnú chôdzu bez kolísania. Zlatý retríver je krásny symetrický pes s dlhšou, hladkou alebo vlnitou srsťou s hustou podsadou, odolnou voči vode. Sfarbenie srsti môže byť zlaté vo všetkých odtieňoch, alebo smotanové.

Výška psa: 56 – 61 cm
Výška sučky: 51 – 56 cm
Váha: 27 – 36 kg
FCI: retrívre  (prinášače, sliediče, vodné psy)

Využitie Zlatého retrívra

Pri poľovačkách je známy svojím zápalom k práci. S nadšením a dobre aportuje divú zver. Je vhodný na prácu vo vode aj v poli. Svoje využitie nájde aj ako záchranársky alebo rodinný pes.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno