Labradorský retríver je vášnivý lovec s prirodzenou túžbou vyhovieť a zapáčiť sa svojmu pánovi.

Labradorský retríver

Labrador je veľmi živý, inteligentný a priateľský pes s veľkou ochotou zavďačiť sa svojmu pánovi. Patrí do skupiny najstarších plemien a spočiatku bol využívaný ako lovecký pes. Dnes je jeho využitie univerzálnejšie. V súčasnosti patrí medzi najobľúbenejšie plemená na svete. V Španielsku znamená slovo Labrador – pracujúci.

Pôvod plemena

História labradora začala na ostrove Newfoundland v severnom regióne Kanady, odkiaľ ho doviezli do Veľkej Británie. Jeho pôvodné zameranie bolo najmä v poľovníckej oblasti, neskôr sa presunulo aj do oblasti služobných psov. Veľmi dobre sa uplatnil na colniciach alebo ako záchranársky pes. Napriek tomu prvoradými zostávajú jeho poľovné schopnosti. Jeho predkovia sledovali a prinášali bažantov, kačice a ďalšiu operenú zver. Súčasný labrador je potomkom pracovných loveckých psov, ktorí trávili hodiny v ťažko dostupnom teréne lovom vtákov. Bol tiež vyšľachtený ako aportér, a vďaka dobre vyvinutým plávacím blanám na labách ho využívali pri práci aj rybári. Dnes je toto plemeno skutočne veľmi všestranné v mnohých oblastiach, vďaka jeho usilovnosti a oddanosti.

Povaha a správanie

Povahovo je labradorský retríver mimoriadne prispôsobivý a inteligentný pes s rýchlymi reakciami. Vyznačuje sa veľkou usilovnosťou, vernosťou a poddajnosťou. Toto plemeno je najlepšie na výcvik, vďaka jeho silnej horlivosti potešiť svojho majiteľa.  Potrebuje však stály záujem svojho pána a najlepšie mu je u aktívneho majiteľa, ktorý je ochotný venovať mu dostatok času na podnikanie rôznych aktivít pre psov. Je to najrozšírenejšie plemeno v domácnostiach kvôli jeho milej a krotkej povahe. Má veľmi rád vodu a plávanie.

labradorský retríver

Celkový vzhľad

Labradorský retríver je mohutne stavaný, stredne veľký a čulý pes. Má inteligentný a dobromyseľný výraz. Farba očí je tmavá alebo orieškovohnedá. Uši sú malé, visiace. Základná farba labradora je čierna, žltá alebo čokoládovohnedá, bez odznakov. Je to krátkosrstý pes s hustou srsťou, odolnou voči premáčaniu sa vo vode. Jeho silný chvost slúži ako kormidlo pri rýchlej zmene smeru pri plávaní.

Výška psa: 56 – 57 cm

Výška sučky: 54 – 56 cm

Váha: 25 – 35 kg

FCI: retrívre (prinášače), sliediče, vodné psy

Využitie Labradorského retrívra

Labrador je odjakživa loveckým psom, z čoho pramení jeho vytrvalosť a ochota pracovať. Keďže má vynikajúci čuch a neobyčajnú chuť k prinášaniu, uplatňuje sa najmä pri dohľadávaní a prinášaní malej zveri na spoločných poľovačkách. Je dobrým pomocníkom pri love vtákov, ktoré sa schovávajú aj na ťažko prístupných miestach. Je využívaný tiež ako vodiaci pes, vyhľadávač drog, záchranár a čoraz obľúbenejší rodinný pes.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno