Írsky seter je veľmi elegantný pes, ktorý okrem toho, že vyniká svojim pôvabom a krásou je aj vytrvalým loveckým plemenom. Jeho neobmedzená energia a chuť do života sú súčasťou jeho neodolateľného írskeho šarmu. Ako väčšina loveckých psov je aj tento pes starobylé plemeno.

Írsky seter

Írsky seter je známy asi od polovice minulého storočia. Vznikol z pôvodného tehlovočerveného dlhosrstého anglického stavača, vyskytujúceho sa väčšinou v Írsku. Výberom bol vyšľachtený tmavočervený až mahagónový írsky seter. Vzhľadom k tomu, že je írsky seter nadané a energické plemeno je aj lovecky založený. Vyžaduje mimoriadneho majiteľa, ktorý ho správne vycvičí. Tento veselý pes je stvorený k pohybu. Miluje behanie viac než čokoľvek iné a otvorený priestor plný skrytých pachov je preňho ozajstným rajom. Má silné lovecké inštinkty, skvelý čuch a ochotu k práci. Napriek tomu, že írsky seter nie je spravidla strážny pes, na všetkých nepozvaných návštevníkov upozorní svojim vysokým hlasom. Ide o inteligentného psa, ktorý je dychtivý zavďačiť sa a zapájať sa do aktivít svojej rodiny.

Povaha írskeho setra je láskyplná, hravá a nezávislá. Vyniká vysokou inteligenciou a silným temperamentom. (fotozdroj: www.stock.adobe.com)

Povaha a správanie

Povaha írskeho setra je láskyplná, hravá a nezávislá. Vyniká vysokou inteligenciou a silným temperamentom. Je to živý, pozorný a oddaný spoločník. Milý a prítulný pes, ktorý sa vyznačuje odvahou, vitalitou a poľovnou horlivosťou. Írsky seter je veľmi vľúdne a srdečné plemeno, každý si ho pre jeho roztomilý vzhľad a nadšenú povahu hneď obľúbi a ľahko sa stane miláčikom rodiny. Nie je agresívny, naopak je mierny, priateľský a spoľahlivý. Potrebuje byť v centre diania, obklopený ľuďmi, ktorí ho milujú. Povahu tohto plemena ocenia najmä aktívny ľudia.

Celkový vzhľad

Írsky seter je veľký, nápadne elegantný, ušľachtilý pes s atletickou postavou a miernym výrazom. Stavba jeho tela pôsobí v porovnaní s inými setrami štíhlejšie a pohyblivejšie, má aj mierne užší hrudník. Srsť je stredne dlhá a hladká. Na chvoste tvorí vlajku. Sfarbenie je prípustné len jednofarebné tmavočervenémahagónové. Malé biele škvrnky na hrudi, pod krkom, na prstoch alebo na čele nie sú chybou.

Výška psa: 58 – 67 cm
Výška sučky: 55 – 62 cm
Váha: 27 – 32 kg
FCI: stavače (prinášače)

Využitie Írskeho setra

Má veľmi silno vyvinutý poľovnícky pud a výborný čuch. Vyznačuje sa rýchlym a efektívnym spôsobom práce. Pracuje veľmi dobre na stope aj na vode. Vyniká vytrvalosťou a dychtivosťou pri poľných prácach. Je však schopný vykonávať všestrannú prácu. Je tiež výborným rodinným spoločníkom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno