Český fúzač je najstaršie české plemeno psa a zrejme aj jedno z najstarších plemien európskych loveckých psov. Je to ideálny všestranný pes vhodný do všetkých typov poľovných revírov. Pracovitý, ochotný a príjemný spoločník, ale aj roztomilý a spoľahlivý priateľ rodiny. Český fúzač sa veľmi dobre prispôsobí každému prostrediu.

Český fúzač

Český fúzač je národné plemeno stavačov. Pochádza z pôvodného hrubosrstého stavača, ktorý sa podľa zachovaných historických dokladov choval a používal už za Karla IV. Štandard bol prvýkrát vydaný roku 1882. České hrubosrsté stavače boli veľmi úspešné lovecké psy, rýchle, húževnaté, ostré, vytrvalé a pritom sa ľahko ovládali a cvičili. Práve pre tieto vlastnosti o nich veľmi stála šľachta z rôznych častí Európy. Počas Rakúsko – Uhorskej monarchie chov českého fúzača veľmi utrpel a po prvej svetovej vojne bol takmer pred zánikom. Z niekoľkých pôvodných typických jedincov a pridaním niektorých hrubosrstých stavačov sa chov opäť regeneroval a rozmnožil. V roku 1924 založili v Prahe klub českých fúzačov, ktorý mal veľký podiel na zmodernizovaní českého fúzača, ktorého štandard vydala roku 1963 Medzinárodná kynologická federácia (FCI).

Český fúzač sa veľmi dobre prispôsobí každému prostrediu. (fotozdroj: www.stock.adobe.com)

Charakteristika

Český fúzač je ušľachtilý stavač strednej veľkosti, štvorcového formátu a celý jeho vzhľad svedčí o odolnosti a sile. Tento pes sa s obľubou používa ako všestranný lovecký pes v lese, v poli a aj pri vodných prácach, kde sa prejavuje živo a aktívne. Je nesmierne otužilý, ostrý, pracovitý a odolný. Je schopný zvládať aj vysokú pracovnú záťaž. Napriek svojej ostrosti je veľmi ľahko ovládateľný a dobre spolupracuje so svojim pánom, ktorému je, keď je potreba aj starostlivým ochrancom. Okrem toho, že je český fúzač pracovitý a inteligentný pes, je aj veľmi priateľský. Jeho typickým znakom je jeho vľúdny a dobrácky výraz. Hlavu má dlhú, užšiu s typickým fúzom na ňucháči. Oči hnedé, mandľové. Srsť je hrubá, tmavohnedá s hnedými platňami. Telo robustné, stredne silné.

Výška psa: 60 – 66 cm
Výška sučky: 58 – 62 cm
Váha: 22 – 34 kg

Využitie Českého fúzača

Tento pes je obľúbený predovšetkým medzi poľovníkmi. Vďaka jeho prispôsobivosti a všestrannosti je vhodný na prácu v poli, v lese aj na vode. Má vlohy na hľadanie zveri, so záujmom nájsť zver a upozorniť svojho pána na to, že sa pred nimi nachádza zver. Na škodnú dokáže byť patrične ostrý a vydrží aj náročnejšie klimatické podmienky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno