Líška hrdzavá obýva celú Európu, vyskutuje sa v Ázii, severnej Afrike, Severnej Amerike a dokonca aj v Austrálii. Na Slovensku nenájdete revír, kde by sa nevyskytovala. Pokiaľ sa premnoží, stáva sa problémovou a jej apetít sa odrazí na populácii drobnej srstnatej a pernatej, ale aj srnčej zveri.
Líška hrdzavá
Líška hrdzavá (lat. Vulpes Vulpes), ako už bolo spomenuté, je našou najrozšírenejšou šelmou. Samec má dĺžku tela od 65-90cm a môže dosiahnuť hmotnosť až 10 kg. Samice líšky sú prirodzene menšie, v tele približne 60-75cm s hmotnosťou neprevyšujúcou 8ks. Líška má plne vyvinutý chrup v 6. mesiaci a tvorí ho 42 zubov.
Sfarbenie líšky
Aj malé dieťa vie, že líška je zvyčajne hrdzavočervená. Papuľu, hrdlo, hruď, brucho a koniec chvosta máva bielu farbu. Predná časť predných láb a vonkajšia srsť na ušiach bývajú čierneho zafarbenia. V prírode však stretneme aj jedince sfarbené viac do hneda, alebo s tmavošedým chrbtom. V minulosti bola líščia kožušina (hlavne zimná) veľmi cenená a používala sa napríklad na výrobu módnych kabátov, šálov alebo čapíc. Dnes to už vďaka „umelej“ revolúcii neplatí a z toho dôvodu o ňu prejavujú znížený záujem aj poľovníci.

Uloví si srnča, nepohrdne zdochlinou
Líška je vo všeobecnosti všežravec, preferuje však živočíšnu potravu. Na jej jedálnom lístku nájdeme myši a drobné hlodavce, zajace, drobné cicavce, vtáky alebo napríklad mláďatá srnčej zveri. Taktiež vyberá vtáčie hniezda, loví rôzny hmyz, žaby a jej perfektnému čuchu neunikne žiadna zdochlina. Nie je však ničím nezvyčajným, keď líška maškrtí na ovocí a rôznych lesných plodoch. Líška nemá v prírode prirodzeného zvieracieho predátora, preto jej stavy treba tlmiť z dôvodu ochrany populácie drobnej zveri (hlavne zajacov, králikov, bažantov alebo kačíc).
Spôsob života líšky
Líšku môžme v revíry stretnúť hlavne od večera do rána, ale nie je výnimkov, že loví aj cez deň. Žije prevažne samotárskym životom. Výnimkou je doba párenia (január – február) a výchova mláďať. Cestou na lovisko a späť zvykne používať rovnaké trasy, čo zvyknú skúsení poľovníci odpozorovať a využiť pri jej love. Buduje si brloh, kde sa zdržiava hlavne počas párenia, výchový mláďať ale aj pri nepriaznivom počasí. Niekedy sa zabýva v už hotovom brlohu jazveca (býva však v inej nore). V brlohu buduje aj núdzovú noru, ktorú využíva v prípade potreby úniku. Zaujímavosťou je, že líška do brholu nikdy nevlezie mokrá, najskôr sa pred vstupom osuší. V blízkosti brlohu nikdy neloví.
O pobytových znakoch, párení, rozmnožovaní líšky si niečo povieme v ďalšom článku.