Kačica divá sa zaraďuje do podčelade husorodých, potápavých a plávavých kačíc. Vyskytuje sa na celej severnej pologuli Európy a na rozsiahlych územiach Ázie a severnej Ameriky.

Kačica divá

Kačica divá (z lat. Anas platyrhynchos) je najhojnejšou a najviac rozšírenou kačicou. Sťahovavá je len z časti, v mnohých častiach rozšírenia sa vyskytuje celoročne. V zime ustupuje preto, aby sa vyhla ľadovej prikrývke. Kačice majú malé nároky na prostredie, počas hniezdenia sa vyskytujú pri mori, ale aj na všetkých vodách vnútrozemia a rybníkoch v parkoch veľkomiest.

Kačica samica sa od káčera odlišuje sfarbením peria a tiež zobáka. Kým samica má hnedé perie a a žltohnedý zobák, káčer má na hlave a krku lesklé tmavozelené perie a žltozelený zobák. Na krku má bielu obrúčku a hruď, chrbát a krídla sú gaštanovohnedé. Samica aj samec majú na krídlach modré zrkadlo.

Kým samica má hnedé perie a a žltohnedý zobák, káčer má na hlave a krku lesklé tmavozelené perie a žltozelený zobák.

Spôsob života a rozmnožovanie

Kačice divé na večer prelietavajú na svoje pastviská, ktoré sú na pevnine, tzv. večerný ťah. Pasú sa prevažne v noci. Naopak pri tzv. rannom ťahu vyhľadávajú pokojné vody a strávia na nich celý deň. Žijú spoločensky, rodiny lietajú v rôzne veľkých kŕdľoch.

Pŕchnutie káčerov sa začína počas hniezdenia, kedy je v nenápadnom šate a kým mu pŕchne veľké perie, nie je schopný lietať. Koncom septembra sa opäť preperuje do nového svadobného šatu. Kačice sa preperujú až po tom, ako sú mláďatá operené a schopné lietať.

Kačice divé žijú v sezónnych partnerstvách, páry začínajú vytvárať na jeseň a trvajú až do hniezdenia. Káčery sa na hniezdení ani na výchove mláďat nepodieľajú. Párenie vrcholí v októbri a najmä v marci/apríli. Hniezdo si stavajú v korýtkach v blízkosti vody, ale aj v dutinách stromov a niekedy aj v opustených hniezdach dravcov. Kačica znáša 6 až 12 vajec.

Potrava kačice divej je tvorená hlavne z rastlinnej zložky, no môže sa považovať aj za všežravca. Spása osivo, plody, zelené vodné rastliny, kukuricu a obilie, ale rovnako aj chrobáky, mäkkýše, raky, žubrienky, ikry a malé rybky, dokonca aj myši.

Lov kačice divej

Kačica divá sa na Slovensku loví od 1. septembra do 31. januára. Uprednostňuje sa poľovačka počas ranného alebo večerného ťahu. Pri takejto poľovačke sa používa tiež poľovný pes, napr. maďarská vyžla, ktorý spoľahlivo vyhľadá a donesie zastrelený kus. Praktizuje sa aj vábenie vysadením umelej kačice alebo napodobňovanie kačacieho volania vábničkou.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno