Poľovníctvo je neoddeliteľne prepojené s tradíciami a má bohatú a dlhú históriu. Niekde tu vznikajú aj mýty a povery. Albín ako posol nešťastia je jednou z nich.

Albín – posol nešťastia

Podľa známej povery čaká lovca, ktorý uloví albína krutý trest. Kým jedni tvrdia, že lovec 7 rokov neuloví inú zver, druhí trvajú na tom, že sa 7 rokov nešťastia nevzťahuje len na poľovačku ale aj na lovcov súkromný a profesionálny život. Najhrôzostrašnejšou teóriou je tá, že kto uloví albína sa s ním do roka stretne na onom svete.

Verte či neverte, aj vďaka tejto povere v slovenských revíroch nájdeme albínov, ktorých trofeje vysoko prevyšujú hodnoty zlatej medaile (z čoho majú často radosť poplatkový lovci zo zahraničia a teda aj samotné združenia).

V našich revíroch sa najčastejšie stretávame s albinizmom u srnčej a danielej zveri. Pokiaľ je zviera neprirodzene svetlé, nemusí ísť automaticky o albinizmus. Či sa povera vzťahuje aj na takéto jedince (napr. fľakaté diviaky) je na posúdení každého poľovníka. Z hľadiska chovu sú však jedince trpiace albinizmom v revíri nevhodné.

ANKETA: Pokiaľ by bola príležitosť, ulovili by ste albína?

Loading ... Loading ...

Albinizmus – čo ho spôsobuje?

Albinizmus vzniká v dôsledku genetických porúch. Môže zaň nedostatok melanínu – tmavo hnedého až čierneho pigmentu. V tele zveri sa tento pigment vyskytuje v koži, v srsti, v perí a v oku. Poruchy súvisiace s produkciou melanínu sa nazývajú albinizmus (melanín je tvorený v nedostatočnom množstve). Opak albinizmu je melanizmus – nadmerná produkcia melanínu (čierne srnce, daniele).

Albinizmus sa vyskytuje u väčšiny živočíchov, okrem lesnej zveri poznáme napríklad biele krokodíly, levy, tigre, korytnačky alebo opice.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno