Mnohí poľnohospodári a majitelia záhrad a pozemkov v blízkosti lesov ako aj poľnohospodári veľmi dobre poznajú situácie, aké to je, keď im divá zver nivočí porasty, rozryje trávnik, poobhrýza stromy alebo len poškodí oplotenie. Hoci je pohľad na majestátneho jeleňa alebo diviaka v prírode vrcholne romantický, v záhradkároch alebo farmároch jelenia a hlavne diviačia zver vzbudzuje skôr nevôľu a obavu o svoj majetok.

Ako odplašiť zver? Toto sú možnosti!

Máte aj vy podobný problém? Snažíte sa pred divou zverou ochrániť svoj majetok a hospodárstvo? Ako odplašiť divú zver zo svojho pozemku? Mechanické zábrany ako drevené alebo kovové ploty poväčšine divá zver s väčšou alebo menšou námahou prekoná.

Existuje však niekoľko metód, ako sa proti divej zvery brániť. V tomto článku si povieme, ako odplašiť jelene, ako odplašiť diviaky, či dokonca medveďa.

Ako odplašiť divú zver - srnec

Ochrana proti divej zveri

Hľadáte správny a najmä účinný odpudzovač divej zveri? Vybrať si môžete hneď z niekoľkých typov odpudzovačov alebo ochranných prostriedkov. Divú zver je možné odpudiť buď chemickými, akustickými, vizuálnymi odpudzovačmi, alebo elektrickými oploteniami (ohradníkmi).

1. Elektrické oplotenia – ohradníky

Na trhu sú dostupné rôzne elektrické oplotenia – ohradníky, mobilné (prenosné) alebo aj pevné, ktoré pracujú na princípe elektrického šoku. Ten vznikne uzavretím obvodu elektrického vodiaceho kábla (ohradníka) so zvieraťom a zemou.

Podľa veľkosti zvieraťa, ktoré buď chránime v oplotení, alebo mu chceme zamedziť prístup do ohrady, je potrebné zvoliť hlavne vhodnú hrúbku vodiaceho kábla, počet okruhov ako aj ich výšku a umiestnenie od zeme.

Elektrickým oplotením je možné chrániť majetok pred jeleňou zverou, diviakmi, vlkmi a dokonca aj pred medveďom. Toto riešenie je však dosť finančne náročné (vstupné napájanie je buď zo siete 220V alebo solárnym panelom) a je aj dosť prácne. Ale na druhej strane si nevyžaduje takú častú údržbu alebo opakovanú aplikáciu ako iné odpudzovače.

2. Pachové odpudzovače

Naopak pachové odpudzovače (pachové oplotenia) sú menej prácne, ale vyžadujú si aplikovať látku opakovane po 4 až 12 týždňoch. To závisí od zloženia pachovej látky, z ktorej sú vyrobené ako aj od počasia. Tieto pachové odpudzovače ako napr.

  • Animalit
  • Kornitol
  • Hukinol

môžu byť vyrobené buď na prírodnej alebo chemickej báze.

Pachové oplotenie (ohradník) sa vytvára pomocou pachom nasiaknutej látky, ktorá sa umiestňuje vo výške pásu okolo celého územia, ktoré je potrebné chrániť. Vzdialenosť medzi umiestnením pachových tampónov je tiež závislá od zloženia pachového odpudzovača, tak aby v konečnom dôsledku bola ochrana účinná.

Ako odplašiť divú zver - medveď

A ako odplašiť medveďa pomocou pachových odpudzovačov?  Na odplašenie medveďa je možné tiež použiť pachový odpudzovač v spreji (napr. Bear Buster), ktorý môže mať tiež rôzne zloženie a účinnosť.

Vo voľnej prírode je možné predísť stretnutiu s medveďom hlučným správaním sa, napríklad nosením zvončekov – rolničiek, búchaním palicou o stromy alebo chodník tak, aby sa minimalizovalo toto riziko stretnutia s nebezpečnou divou zverou, ktorá má v sebe prirodzenú plachosť.

3. Vizuálno-akustické odpudzovače

Spolu s pachovým odpudzovačom je možné použiť aj vizuálno-akustický odpudzovač. Poväčšine sa jedná o alumíniové pásiky, na ktorých sú pripevnené tampóny s pachovým odpudzovačom. Tento pásik môže mať napr. tvar písmena A a je poskladaný do harmoniky, tak aby vo vetre vytváral zvuk a pri slnečnom alebo mesačnom svite odrážal svetlo.

Pachové odpudzovače pritom nie sú pre človeka nebezpečné, a vhodnou aplikáciou je možné dosiahnuť vysoký účinok ochrany pred diviakmi, jeleňmi, srncami, ba dokonca i drobnou zverou ako sú králiky, kuny, líšky, hraboše i krty.

 

 

4. Akustické odpudzovače

Plašiť zver je možné aj akustickými odpudzovačmi, ktoré využívajú najmodernejšie vysokofrekvenčné technológie. Ich dosah, napájanie a doba účinnosti, ako aj účinky na zver sú rôzne. Ale pri vhodnom výbere je možné odháňať drobnú zver a hlodavce ako sú myši, plchy, potkany, veverice, kuny, lasice tchory a iný škodcovia.

5. Domáce odpudzovače divej zveri

A asi ekonomicky najvýhodnejšie sú tie „overené“ domáce recepty na odplašenie zveri. Napríklad čierne korenie rozsypané po pozemku, je účinné proti diviakovi.

Alebo si môžete vyrobiť pachové oplotenie (ohradník) z ľudských vlasov, ktoré tak isto môžu odpudiť divú zver alebo aj kuny a odradiť ich od neželaného obhrýzania káblov pod kapotou auta. Do áut  niektorí ľudia umiestňujú aj voňavé arómy určené pre interiér auta, len aby predišli možným škodám.

Existuje mnoho overených, ale aj menej overených rád ako sa zbaviť neželaného návštevníka. Záleží aj od finančných možností a vlastných skúseností každého jednotlivca, ktorý spôsob bude najúčinnejší práve pre vyriešenie toho jeho problému.

Kompletná ponuka sprejov proti medveďom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Vložte komentár
Napíšte Vaše meno